fot. flickr.com

NBP wprowadza nowe monety – m.in. z okazji 100. rocznicy powołania Sejmu Ustawodawczego

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu dwie nowe, srebrne monety kolekcjonerskie: o nominale 10 zł, upamiętniającą 100. rocznicę powołania Sejmu Ustawodawczego, oraz o tym samym nominale – z okazji 100. rocznicy podpisania przez Józefa Piłsudskiego Dekretu o archiwach państwowych.

Pierwsza z monet upamiętnia 100. rocznicę powołania Sejmu Ustawodawczego – zebrał się on po raz pierwszy w wolnej Polsce 10 lutego 1919 r. Jak podał NBP, na rewersie monety przedstawiono portret Wojciecha Trąmpczyńskiego (1860–1953) oraz głowicę jego laski marszałkowskiej.

„Trąmpczyński był prawnikiem, działaczem Narodowej Demokracji. (…) Został wybrany na marszałka Sejmu Ustawodawczego. Następnie, w latach 1922–1927 pełnił funkcję marszałka Senatu, a później w latach 1928–1935 zasiadał w ławach poselskich” – przypomniał NBP w komunikacie.

Na awersie monety znalazły się godła II i III Rzeczypospolitej na tle polskiej flagi oraz napis „Salus rei publicae suprema lex” (Dobro Republiki Najwyższym Prawem). Dewiza ta, przypisywana Cyceronowi lub Salustiuszowi, była maksymą Sejmu II RP.

Srebrna moneta o nominale 10 zł wyemitowana została w nakładzie do 15 tys. sztuk, jej cena to 120 zł brutto.

NBP wprowadził do obiegu także drugą, srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł z okazji 100. rocznicy podpisania Dekretu o archiwach państwowych.

Jak poinformował bank centralny, na awersie monety umieszczono stylizowane wizerunki regałów kompaktowych służących do przechowywania archiwaliów oraz mikrodruk z powtarzającym się napisem Archiwa Państwowe, symbolizujący zapis na nośniku cyfrowym.

Na rewersie widnieje w otoku napis 100. Rocznica Podpisania Dekretu o Archiwach Państwowych.

„Centralną część monety wypełnia wizerunek drzewa, którego prawa część ma charakter tradycyjny, a lewa nawiązuje do świata technologii cyfrowej. Z jednej strony symbolizuje ono trwałość tradycji, osadzenie w przeszłości zapisanej w archiwaliach, z drugiej strony stanowi odniesienie do przyszłości, do cyfryzacji zasobów. Trzydzieści trzy liście (tradycyjne i +cyfrowe+) symbolizują współczesną sieć archiwów państwowych, a centralnie umieszczony liść w koronie drzewa – Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych” – podaje NBP.

Srebrna moneta o nominale 10 zł wyemitowana została w nakładzie do 12 tys. sztuk, jej cena wynosi 130 zł brutto. Obie monety można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami naczelnik państwa Józef Piłsudski podpisał 7 lutego 1919 r. Dokument ten stanowił podstawę prawną utworzenia i funkcjonowania archiwów w odrodzonej Rzeczypospolitej. Dokument obowiązywał do marca 1951 r. Współcześnie strukturę organizacyjną archiwów państwowych tworzy Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych i 33 archiwa terenowe wraz z podległymi im jednostkami.

27 lutego Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrne i złote zestawy monet z okazji 100 lat złotego.

PAP/RIRM

drukuj