Sejm. PiS, PO, Kukiz’15, PSL za tzw. specustawą zdrowotną; N się wstrzyma

PiS, PO, Kukiz’15 i PSL zapowiedziały poparcie tzw. specustawy zdrowotnej, która umożliwi przekazanie dodatkowych, blisko 282 mln zł na zakupy sprzętu. Nowoczesna wstrzyma się od głosu. Opozycja krytykowała zbyt szybki i pobieżny – jej zdaniem – sposób procedowania.

W czwartek dobyło się w Sejmie drugie czytanie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Pierwsze czytanie miało miejsce w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. Rząd przyjął projekt we wtorek.

Dodatkowe 281,8 mln zł oznacza ok. 63,8 mln zł na zakup sprzętu dla onkologii, pediatrii i chirurgii; 60 mln zł na sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii trzeciego, najwyższego poziomu referencyjnego; 12-24 mln (w zależności od ceny uzyskanej w przetargach) zostanie przeznaczone na zakup 16 tzw. dentobusów, zaś 134 mln – na doposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreśla, że jest to tylko część środków, które zostaną w tym roku skierowane do służby zdrowia. Kwota dodatkowych środków – zarówno z budżetu, jak i NFZ – może łącznie wynieść blisko 3 mld zł.

Anna Czech z PiS wskazywała, że ustawa ma umożliwić przekazanie środków na zakupy „zawsze potrzebnego sprzętu i aparatury”. Jak przyznała, stan infrastruktury w ochronie zdrowia nie jest zadowalający i wciąż wymaga kolejnych inwestycji.

„Istnieje potrzeba dostosowania potencjału diagnostyczno-leczniczego do aktualnych potrzeb społeczeństwa i nowych technologii” – wskazała. Celem ustawy jest, jak podkreślała, poprawa jakości udzielanych świadczeń medycznych. Przekazała, że klub PiS będzie głosował za ustawą.

Elżbieta Radziszewska z PO oceniła, że z „szumnych zapowiedzi resortu”, dotyczących dodatkowych środków, została istotnie mniejsza kwota.

„Zamiast stopnieć kolejki, stopniały pieniądze” – stwierdziła.

„Czy te pieniądze są dobrze nakierowane na potrzeby pacjentów” – pytała posłanka wskazując m.in., że trudno obecnie przewidzieć np. jaki zakres świadczeń mają realizować tzw. „dentobusy”. Zapowiedziała jednocześnie, że Platforma poprze ustawę, bo „281 mln zł + piechotą nie chodzi+”.

Jerzy Kozłowski z Kukiz’15 ocenił, że nie podlega żadnej dyskusji potrzeba doposażenia placówek w sprzęt, ale kwota niespełna 282 mln zł jest „rażąco niska”.

„Wymagania i potrzeby są przynajmniej dziesięciokrotnie większe, to kropla w morzu” – przekonywał.

Zdaniem posła, nie można przejść obojętnie wobec trybu procedowania nad „niechlujnym” projektem. Jak mówił, komisję zwołano we wtorek o godz. 18.00, o czym posłów poinformowano sms-em o godz. 17.17. Zapowiedział, że klub poprze regulację, mimo zastrzeżeń do sposobu prac.

Radosław Lubczyk z Nowoczesnej także miał zastrzeżenia co do procedowania projektu.

„Prawo i Sprawiedliwość przyzwyczaiło parlamentarzystów do prac nad nowymi przepisami w pośpiechu, bez potrzebnych konsultacji i bez dokładnej analizy” – ocenił.

Zapowiedział, że „N” wstrzyma się od głosu ponieważ zabrakło czasu na dyskusję i wyeliminowanie wątpliwości.

Władysław Kosiniak–Kamysz z PSL powiedział, że „cieszą dodatkowe pieniądze na służbę zdrowia”, ale – jak dodał – „one miały być dziesięć razy wyższe”.

„Oczywiście poprzemy tę ustawę. (..) Pytanie czy środki trafią precyzyjnie tam, gdzie powinny trafić – do szpitali klinicznych o najwyższej referencyjności, nie do szpitali powiatowych” – stwierdził. Wskazał, że do każdego województwa ma trafić jeden tzw. dentobus, a przecież regiony różnią się liczbą mieszkańców. Zapowiedział, że ludowcy poprą ustawę.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala odpowiadając na pytania posłów przekazała, że w MZ jest przygotowywany „projekt ustawy dotyczący kompleksowego leczenia dzieci w zakresie stomatologii i pielęgniarki szkolnej”. Zakłada on, jak podała, stopniowy zakup dentobusów – na początek szesnastu. Zapowiedziała, że zmieniane będzie m.in. tzw. rozporządzenie koszykowe dot. świadczeń gwarantowanych. Głowala przypomniała, że niezależnie od specustawy minister zdrowia wystąpił do ministra rozwoju i finansów – w oparciu o istniejące przepisy – m.in. o zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia o 323,7 mln zł za zakupy sprzętu m.in. dla szpitali klinicznych, szpitali ogólnych, instytutów badawczych, Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej i regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

W związku ze zgłoszonymi poprawkami, projekt skierowano ponownie do Komisji Zdrowia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl