Sejmowa komisja zaopiniuje dziś wniosek do TK ws. nowelizacji ustawy o IPN

Sejmowa Komisja Ustawodawcza na rozpoczynającym się posiedzeniu zaopiniuje dziś prezydencki wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Przepisy krytykują m.in. Izrael, Ukraina i USA, dlatego prezydent Andrzej Duda ustawę podpisał i skierował w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego.

Wniosek prezydenta, który wpłynął do TK 14 lutego, dotyczy głównie przepisu, który wprowadza kary grzywny lub do 3 lat więzienia. To sankcja za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności m.in. za niemieckie zbrodnie.

Dziś posłowie z Komisji Ustawodawczej zajmą stanowisko ws. wniosku, a także wybiorą parlamentarzystę, który będzie reprezentował Sejm podczas rozprawy w Trybunale.

Pomimo że Trybunał Konstytucyjny prowadzi prace nad przepisami w ustawie o IPN, które zaskarżył prezydent, termin rozprawy nie jest jednak znany – poinformował poseł Marek Ast, szef sejmowej Komisji Ustawodawczej.

– Liczę na to, że tutaj odbędzie się merytoryczna dyskusja nad projektem stanowiska. Jestem też ciekaw, jak Biuro Analiz Sejmowych do tej kwestii podejdzie i na co zwróci uwagę – czy zgodzi się z zastrzeżeniami prezydenta czy też po prostu stanie na stanowisku konstytucyjności wszystkich przepisów, które zostały uchwalone. Po prostu liczę na merytoryczną dyskusję i po tej dyskusji oczywiście przyjmiemy stanowisko, wyznaczymy osobę, którą marszałek upoważni do występowania przed Trybunałem – powiedział poseł Marek Ast.

Z kolei – jak informowała kilka dni temu rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik – stanowisko prokuratora generalnego w tej sprawie jest opracowywane.

Do poniedziałku uczestnicy postępowania – Sejm i Prokurator Generalny – mają czas na złożenie stanowisk do sprawy tego prezydenckiego wniosku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl