fot. PAP/Rafał Guz

Senat zdecyduje ws. nowelizacji ustawy o TK

Izba Wyższa polskiego parlamentu zdecyduje dziś rano ws. nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Część senatorów zapowiada, że nie weźmie udziału w głosowaniu.

Senacka debata nad ustawą przewidującą ponowny wybór pięciu sędziów TK rozpoczęła się wczoraj o godz. 22. Wcześniej dwie senackie komisje zarekomendowały Izbie przyjęcie bez poprawek ustawy uchwalonej wczoraj przez Sejm.

Poseł wnioskodawca Stanisław Piotrowicz mówił podczas posiedzenia senackich komisji, że szybki tryb prac nad ustawą wynika z potrzeby uzupełnienia składu TK.

– Ten pośpiech nie jest przez nas zawiniony. Stanowiska sędziowskie zostały zwolnione – część 7 listopada, a część będzie zwolniona w grudniu. Myślę, że nie byłoby dziś takiego pośpiechu, gdyby wówczas, podczas poprzedniego procesu legislacyjnego, zachowano się przyzwoicie. To nie dzisiejsi wnioskodawcy dopuszczają się „zamachu” na Trybunał Konstytucyjny. Dzisiejsi wnioskodawcy chcą usunąć skutki „zamachu”, który miał miejsce wcześniej – mówił Stanisław Piotrowicz.

Sejm poprzedniej kadencji wybrał następców pięciorga sędziów TK, których kadencja mija w 2015 r. – mimo że decyzja ta miała należeć do Sejmu obecnej kadencji. W związku z tym, prezydent Andrzej Duda nie odebrał ślubowania od wybranych osób.

Jeśli obecnie procedowana nowelizacja zostanie przyjęta, wybór sędziów ruszy na nowo. Sejm przyjął nowelę głosami klubów PiS i Kukiz’15. Posłowie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego opuścili salę Sejmu tuż przed głosowaniem. PO zapowiada zaskarżenie ustawy do TK.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj