fot. PAP/EPA

Bruksela: nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych

W Brukseli odbędzie się dziś nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej. Decyzję o zwołaniu obrad podjął sprawujący unijną prezydencję Luksemburg w związku z zamachami, do jakich doszło w Paryżu w ubiegły piątek.    

Kraje Unii Europejskiej mają dziś zapowiedzieć m.in. wprowadzenie systematycznych kontroli na granicach zewnętrznych UE i objęcie nimi także obywateli państw unijnych. Ministrowie będą też rozmawiać o planach utworzenia unijnego systemu wymiany danych pasażerów.

Swój udział w spotkaniu zapowiedział na antenie Radia Maryja szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że potrzebne są zakrojone na szeroką skalę działania związane z imigrantami.

– Jesteśmy chrześcijanami. Oczywiście pomagamy tym, którzy są dotknięci wojną, ale ta pomoc powinna być kierowana w miejsca, w których rzeczywiście ci ludzie są uchodźcami, a więc do obozów, które są w Jordanii, w Syrii, w Turcji. Trzeba też wykorzystywać ogromne doświadczenie Kościoła katolickiego, księży misjonarzy, duchowieństwa zakonnego, które przecież pracuje na Bliskim Wschodzie. Trzeba pamiętać, że ten atak jest wymierzony w chrześcijan i powinniśmy zrobić wszystko, żeby obronić tych, którzy właśnie takim prześladowaniom podlegają. Nie jest żadną obroną zachęcanie emigrantów do przyjazdu do Europy – zwrócił uwagę minister Mariusz Błaszczak.

W sześciu piątkowych zamachach we francuskiej stolicy życie straciło co najmniej 129 osób, a około 350 zostało rannych. Zginęło siedmiu terrorystów, z których sześciu wysadziło się w powietrze. Do zamachu przyznało się samozwańcze Państwo Islamskie.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj