(fot. PAP)

Senat zajmie się budżetem na rok 2013

Na rozpoczynającym się dziś zaplanowanym na dwa dni posiedzeniu Senat zajmie się m.in. nowelizacją ustawy budżetowej na rok 2013, zwiększającą dopuszczalny deficyt mniej więcej o 16 mld zł do 51,5 mld zł. Rząd założył też cięcia w resortach, które mają dać 7,7 mld zł oszczędności.

Senatorowie omówią także nowelę ustawy okołobudżetowej, która zawiesza w tym roku zasadę, zgodnie z którą na obronność przeznacza się nie mniej niż 1,95 proc. PKB. Zgodnie z nowelą w br. na finansowanie potrzeb obronnych Polski trafi z budżetu 28 mld 252 mln 277 tys. zł.

Senat zajmie się ponadto nowelizacją ustawy o systemie oświaty, według której w 2014 r. obowiązkiem szkolnym objęte zostaną tylko sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika pójdą do szkoły w 2015 r.

Według MEN nowelizacja ustawy to wyjście naprzeciw oczekiwaniom i obawom zgłaszanym przez rodziców. W związku z remontem sali obrad do końca listopada posiedzenia Senatu będą się odbywały w sali posiedzeń Sejmu. Dzisiejsze obrady rozpocznie ślubowanie nowo wybranego senatora z Podkarpacia Zdzisława Pupy.

PiS

drukuj