fot. PAP/Leszek Szymański

P. Szałamacha: kierowałem się dbałością o sprawy państwa

Kierowałem się dbałością o sprawy państwa – tak o swoim liście do prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego mówi minister finansów Paweł Szałamacha. Szef resortu odpowiadał dziś w Sejmie na pytania posłów Platformy Obywatelskiej.

Minister Szałamacha zwrócił się do Andrzeja Rzeplińskiego z prośbą o rozważenie powstrzymania publicznych wypowiedzi do 13 maja. Jutro agencja Moody’s ma opublikować rating wiarygodności finansowej naszego kraju. Od wyniku ratingu może zależeć m. in. napływ inwestorów zagranicznych.

Szef resortu finansów wskazuje, że podstawą prawną prośby do prezesa Trybunału jest Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Paweł Szałamacha dodaje, że motywacją jego działania jest zawsze zabezpieczenie interesu kraju.

– Wydaje się, że większość z nas wie, jak się zachować, wie, co należy zrobić. Moja prośba nie znalazła zrozumienia u adresata. Być może jest to pochodną tego intensywnego życia politycznego w naszym kraju w ostatnich miesiącach. Nie miałem żadnych podstaw zakładać, że to pismo zostanie przekazane od razu do mediów, ponieważ nie jest to zwyczajem w korespondencji pomiędzy organami władzy publicznej – podkreśla Paweł Szałamacha.

Minister Paweł Szałamacha przyznaje, że trudno określić jaką ocenę wystawi Polsce agencja Moody’s. Jak mówi, twarde dane dotyczące m. in. wzrostu gospodarczego wskazują na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy. Jedocześnie szef resortu finansów podkreśla, że nawet obniżenie ratingu nie będzie dla Polski „końcem świata”.

RIRM

drukuj