fot. PAP/Jacek Turczyk

Ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora według TK jest zgodna z Konstytucją

Zapis obejmujący immunitetem parlamentarnym „inną działalność związaną nieodłącznie ze sprawowaniem mandatu” jest zgodny z ustawą zasadniczą według Trybunału Konstytucyjnego.

Dzisiejsze orzeczenie TK wydał w 10-cio osobowym składzie. Najprawdopodobniej, na podstawie starej ustawy o TK z czerwca ubiegłego roku  – wyrok nie zostanie opublikowany.

Wniosek w tej sprawie do Trybunału złożyła w 2014r. Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz. Zwracała uwagę, że część zapisów ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora narusza konstytucyjną zasadę równości.

Poseł Bartłomiej Wróblewski z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka zwraca uwagę, że obecna sytuacja w Trybunale wpływa niekorzystnie na polski porządek prawny.

– W sytuacji, kiedy Trybunału stoi na stanowisku, że może orzekać na podstawie starej ustawy, a jednocześnie znaczna część opinii publicznej nie uznaje tego stanu rzeczy – dochodzi do pewnego rozdwojenia. Jest bardzo prawdopodobne, iż to rozdwojenie odzwierciedli się także w orzecznictwie sądu. Powinniśmy zachęcać Trybunał Konstytucyjny i opozycję do tego, żeby zintensyfikować działania i konstruktywnie podejść do propozycji Prawa i Sprawiedliwości. Wyszukać takie rozwiązanie, które pozwoliłoby zakończyć tę sytuację, która jest niekorzystna dla naszego systemu prawnego, bezpieczeństwa prawnego i poczucia obywateli, że sądy są instytucjami bezstronnymi, a szczególności, iż Trybunał Konstytucyjny jest taką instytucją – mówi Bartłomiej Wróblewski.

W Sejmie działa specjalny zespół ekspertów, który ma na celu przedstawić rozwiązanie ws. sporu wokół TK. Zespół powołał marszałek sejmu Marek Kuchciński, po tym jak premier Beata Szydło skierowała do Sejmu opinię Komisji Weneckiej.

RIRM

drukuj