fot. PAP

Nauka czytania i liczenia już od zerówki

Sześciolatki już w zerówce będą uczyły się czytać i wykonywać proste działania matematyczne – informuje dziennik „Rzeczpospolita”. Planowana zmiana to wynik nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która znosi obowiązek szkolny dla dzieci 6-letnich.

Obecnie w programie zerówki nie ma nauki ani cyfr, ani liter. Dziecko idące do pierwszej klasy powinno umieć dodawać i odejmować w zakresie od 1 do 10, pomagając sobie liczeniem na palcach. Powinno także znać drukowane małe i duże litery – układać z nich proste wyrazy i umieć je przeczytać.

Mirosław Orzechowski, były wiceminister edukacji narodowej wskazuje, że każda forma oswajania dzieci z wiedzą jest dla nich dobra.

– Pamiętajmy, że jest to edukacja  przedszkolna, która już z samej nazwy mówi, że chodzi o przygotowanie do tego, co będzie w szkole. To nie jest żadne obciążenie. Większość dzieci w przedszkolu na poziomie sześciu lat właściwie pewną wiedzę wynosi już z domu, np. takie podstawowe posługiwanie się działaniami arytmetycznymi, czy wręcz czytanie drobnych lektur. Kształcenie i porządek muszą być przywrócone – wyjaśnia Mirosław Orzechowski.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, czyli z początkiem roku szkolnego 2016/2017.

RIRM

drukuj