MEN chce promować patriotyzm wśród dzieci poprzez wycieczki szkolne

Blisko 27 mln zł przeznaczą wojewodowie na dofinansowanie wakacji dla potrzebujących dzieci. Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by w czasie tegorocznych wyjazdów były promowane takie wartości, jak patriotyzm i historia Polski.

Na wsparcie finansowe mogą liczyć dzieci z domów dziecka oraz te pochodzące z rodzin żyjących w trudnych warunkach materialnych.

Poseł Dariusz Piontkowski z sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży mówi, że wycieczki wpisują się w program wychowania patriotycznego.

– Prawo i Sprawiedliwość w czasie kampanii wyborczej wyraźnie mówiło, że brakuje wychowania patriotycznego w Polsce i to wychowanie patriotyczne trzeba przywrócić, tak, abyśmy mogli wychować kolejne pokolenia Polaków, które będą pamiętały o tym, że są Polakami i będą znały polską tradycję. Jednym z elementów takiej edukacji mogą być wyjazdy wakacyjne. Uważam, że to jest bardzo dobry pomysł. On wpisuje się także w inny pomysł, który w tym momencie zgłaszaliśmy, aby być może także zachęcać wycieczki szkolne do wyjazdów na dawne ziemie Rzeczpospolitej, aby przypominać, że państwo polskie na przestrzeni dziejów miało różny kształt terytorialny i aby także w ten sposób kształtować świadomość historyczną młodych Polaków – wskazuje poseł Dariusz Piontkowski.    

RIRM

drukuj