fot. PAP

Bulwersujące słowa doradcy prezydenta

Prof. Tomasz Nałęcz tłumaczył podczas spotkania z kresowianami, że na ziemiach wschodnich ludność miejscowa była niepolska, a Żydów mordowali tylko Niemcy a nie Ukraińcy.

Słowa te padły w trakcie rozmów z organizacjami kresowymi, dotyczących możliwości zorganizowania wspólnych obchodów 70 rocznicy ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Dla nas zaskoczeniem było przede wszystkim to, że człowiek, który jest profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, historykiem; nie ma w ogóle świadomości, jaka ludność zamieszkiwała tereny od Bugu na wschód. To prawda, że była tam również ludność ruska np. Rusini, że mieszkali Żydzi, Ormianie, w XIX wieku osadzali się Czesi i Niemcy, ale przede wszystkim miejscowa ludność była również ludnością etnicznie polską. To, że było to towarzystwo międzynarodowe – tak można powiedzieć – czy wieloetniczne, to nie ulega wątpliwości; ale nie można zaprzeczać temu, że ludność miejscowa, że ludność chłopska od setek lat tam zamieszkała była również ludnością polską – zaznaczała Ewa Szakalicka z Federacji Organizacji Kresowych.

W kancelarii prezydenta, kresowianie dowiedzieli się też, że prezydent Bronisław Komorowski kategorycznie odrzuca warianty zorganizowania wspólnych obchodów rocznicy krwawej niedzieli z organizacjami pozarządowymi.

Nam się wydawało, że 70 rocznica ludobójstwa na tak ogromnym terenie jak cztery przedwojenne województwa, gdzie wymordowano prawie 200 tys. bezbronnej cywilnej ludności polskiej, jest to rocznica, która winna być obchodzona niezależnie od poglądów politycznych. Powinno to być sprawą ogólnonarodową. Chcieliśmy nadać tym uroczystością jak najwyższą rangę. Już od wielu miesięcy mieliśmy opracowany taki własny program, i właściwie okazało się nagle, na półtora miesiąca przed uroczystościami, że jednak prezydent, rząd będzie organizował własne obchody. W naszym odczuciu to jest niepoważne traktowanie Polaków – podkreślała Ewa Szakalicka.

Kresowiacy zostali też poinformowani, że Sejm RP decyzją partii rządzących PO i PSL nie przyjmie uchwały o ustanowieniu 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian.

RIRM

drukuj