O. Jan Góra OP kilka miesięcy przed śmiercią o ŚDM

O. Jan Góra OP, znany duszpasterz i przyjaciel Jana Pawła II, kilka miesięcy przed śmiercią opowiadał o specjalnym programie, z którym w czasie Światowych Dni Młodzieży miała wystąpić młodzież lednicka. Wspominał także o przygotowanej na tę okazję pieśni pielgrzyma. „Mam nadzieję, że pieśń ta dotrze na krańce świata i porwie młodzież” – mówił duchowny.

O. Jan Góra OP znany był przede wszystkim jako twórca i organizator dorocznych spotkań młodych na Polach Lednickich. Poprzez te spotkania starał się pogłębiać wiarę i świadomość religijną młodych ludzi. Powtarzał, że spotkanie jest „językiem nowej ewangelizacji”.

Kilka miesięcy przed śmiercią, dominikanin opisywał, jak lednicka młodzież przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży.

„Z tej okazji zespół Siewcy Lednicy przygotował we współpracy z włoską młodzieżą pieśń pielgrzyma „Jezu, ufam Tobie” (w jęz. polskim i angielskim). Tekst pieśni łączy w sobie przesłanie miłosierdzia z Łagiewnik oraz słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane do młodych podczas jego pielgrzymek po wszystkich kontynentach, a słowa zwrotek to synteza papieskiego nauczania, wzywająca do odważnego dawania świadectwa wiary” – podkreślał o. Jan Góra OP.

Duszpasterz Ruchu Lednickiego wyraził nadzieję, że „Jezu ufam Tobie” zintegruje młodzież z całego świata. Pytany, czy pieśń ta ma szansę stać się równie popularna, co napisana przez niego na ŚDM w Częstochowie w 1991 r. „Abba Ojcze”, odpowiedział: „Mam taką nadzieję, że ona zrobi swoje i dotrze na krańce świata, i że porwie młodzież”. Dodał jednocześnie, że liczy, iż w promocji pieśni pomogą dziennikarze.

W integracji młodzieży – jak wspominał – miał też pomóc specjalnie przygotowywany na tę okazję przez młodzież lednicką program.

„Mamy bardzo dobry zespół, który posiada duże umiejętności, ale czy oni nas zechcą, to zobaczymy. Przygotowywane też są na tę okazję specjalne tańce, by pokazać je młodzieży z całego świata” – podkreślił duchowny.

O. Jan Góra OP urodził się 8 lutego 1948 roku w Prudniku koło Opola. Był duszpasterzem akademickim, rekolekcjonistą, twórcą i animatorem ośrodków duszpasterskich na Jamnej, w Hermanicach i nad Lednicą. Twórca Domu Jana Pawła II nad Lednicą. Był też autorem kilkunastu książek i licznych felietonów.

PAP/RIRM

drukuj