fot. PAP/EPA

Papież otworzył Drzwi Święte inaugurując Rok Miłosierdzia

Papież Franciszek otworzył Drzwi Święte w bazylice watykańskiej, inaugurując nadzwyczajny Rok Miłosierdzia. W ceremonii otwarcia drzwi uczestniczył emerytowany papież Benedykt XVI.

Papież Franciszek dokonał podniosłego, symbolicznego gestu otwarcia Drzwi Świętych, który oznacza rozpoczęcie Roku Świętego, a następnie przeszedł przez nie.

Wcześniej w homilii podczas Mszy św., papież Franciszek wezwał, by „przedkładać miłosierdzie nad sąd”.

Przejście przez Drzwi Święte sprawi, że poczujemy, iż uczestniczymy w tajemnicy miłości. Porzućmy wszelkie formy lęku i strachu, bo nie przystoją one temu, kto jest kochany – apelował Papież.

Polskim akcentem tej uroczystości, była obecność greckokatolickiej ikony znanej jako Brama Miłosierdzia, która została przywieziona do Watykanu.

W homilii Ojciec Święty nawiązał do przypadającego dziś święta. Zaznaczył, że Święto Niepokalanego Poczęcia wyraża wspaniałość miłości Boga.

Jest On nie tylko tym, który przebacza grzech, ale w Maryi posuwa się do zapobieżenia grzechowi pierworodnemu, jaki każdy człowiek niesie ze sobą przychodząc na świat. To miłość Boga zapobiega, uprzedza i zbawia – mówił Papież.

Ojciec Święty mówił dalej, że rozpoczęty dziś Nadzwyczajny Rok Święty jest darem łaski.

– Wejście przez te Drzwi oznacza odkrycie głębi miłosierdzia Ojca, który przyjmuje wszystkich i wychodzi osobiście na spotkanie każdego. Będzie to rok w którym mamy wzrastać w przekonaniu o miłosierdziu – mówił Papież.

Ojciec Święty nawiązał też do przypadającej dziś 50 rocznicy zakończenia Soboru Watykańskiego II. Zaznaczył, że było to przede wszystkim spotkanie między Bogiem a ludźmi.

Uroczystości transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj