Papieskie przesłanie na tegorocznej Lednicy

Papież Franciszek zwróci się z przesłaniem do uczestników czerwcowego Spotkania Młodych Lednica 2000 – poinformował w Poznaniu twórca wydarzenia o. Jan Góra. Jak dodał, Papież myśli o przyjeździe na Lednicę w 2016 r. i przysłał już nawet swoją poduszkę.

18. Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się 7 czerwca na Polach Lednickich (Wielkopolskie). Zorganizowane zostanie pod hasłem: „W imię Syna”. To kontynuacja zapoczątkowanej w ubiegłym roku idei, nawiązującej do zbliżającego się jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. W 2013 roku hasłem Lednicy było: „W imię Ojca”.

Rozłożyliśmy tematy lednickie na: „W imię Ojca”, „i Syna”, „i Ducha Świętego”, po to, by w 2016 roku wykrzyczeć: „Amen”. Synostwo Boże to symbol naszego człowieczeństwa, ważny aspekt naszej osobowości – jesteśmy dziećmi naszych rodziców, Boga, mamy też swoje dzieci – wyjaśnił temat o. Jan Góra.

Na środowej konferencji prasowej mówił, że do uczestników spotkania swoje słowa skieruje papież Franciszek.

W ubiegłym roku Franciszek mówił po włosku, w tym roku prawdopodobnie również przemówi i przymierza się do przyjazdu – powiedział o. Góra.

Pielgrzymka Papieża do Polski w 2016 roku związana będzie z obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski i Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Franciszek może wówczas odwiedzić Poznań i Gniezno, nie wiadomo, czy na trasie jego pielgrzymki miałaby być także Lednica. Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca 2016 r. Ich organizację w Polsce papież ogłosił w ubiegłym roku podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro.

– To, że papież na Lednicę chce przyjechać, pokazuje mały anonsik – przysłał swoją poduszkę do lekkiego odpoczynku z samolotu do Rio – powiedział o. Góra, prezentując białą poduszkę z herbem papieskim.

Czerwcowe spotkanie na Polach Lednickich tradycyjnie będzie się odbywać w obecności relikwii św. Wojciecha. Mszy św. przewodniczył będzie Prymas Polski.

Spotkanie młodych odbędzie się po raz 18. Jak powiedziała rzeczniczka Lednicy 2000 Aleksandra Leszczyńska, z tego też powodu każdy uczestnik spotkania otrzyma symbol „osiemnastki” – specjalny, lednicki dowód osobisty.

Będziemy w tym roku rozdawać naszym uczestnikom dowody osobiste, aby pokazać naszą dojrzałość apostolską – wyjaśniła.

Uczestnicy otrzymają też symbolizujące Synostwo Boże tombakowe pierścienie z napisem „W Tobie mam upodobanie” oraz banknot wdzięczności o nominale 2000 talentów, który po powrocie do domów będzie można wręczyć rodzicom i opiekunom.

Trzeba czasem powiedzieć rodzicom: dziękuję. Nie każdy to potrafi, więc powstał pomysł lednickiego banknotu wdzięczności. Na nim jest napisane, żeby dać go rodzicowi i podziękować za wychowanie i wykształcenie – powiedział o. Góra.

Ogólnopolskie Spotkania Młodych Lednica 2000 odbywają się od 1997 roku. Rokrocznie uczestniczy w nich od kilkudziesięciu do ponad 150 tysięcy osób. Organizatorzy podali, że do tej pory w wydarzeniach organizowanych na Polach Lednickich wzięło udział ok. 2 mln osób.

 

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl