ŚDM: podpisano porozumienie ws. obsługi przylotu papieża i pielgrzymów na lotnisku

Papież Franciszek będzie korzystał z wojskowej części lotniska Kraków Airport; około 30 tys. pielgrzymów obsłużonych zostanie w części cywilnej – wynika z podpisanego dziś porozumienia Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 władzami z Kraków Airport.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego porozumienie podpisał jego przewodniczący metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz; Kraków Airport reprezentował pełniący obowiązki prezesa Radosław Włoszek.

Podczas konferencji podano, że papież Franciszek przyleci do Krakowa prawdopodobnie airbusem 321 Alitalii, a odleci najnowocześniejszym dreamlinerem LOT-u boeingiem 787.

Jak poinformował zastępca ekonoma archidiecezjalnego ks. Wojciech Olszowski, umowa określa szeroko pojętą współpracę między Archidiecezją Krakowska a lotniskiem Balice po to, aby ułatwić przyjazd i powrót pielgrzymom.

– Na lotnisku będą zlokalizowane nasze punkty informacyjne, gdzie pielgrzymi będą mogli otrzymać informacje. Lotnisko użycza nam również miejsca magazynowe i parkingi, gdzie będziemy mogli wydawać np. plecaki i gdzie będą mogli przyjeżdżać kierowcy po naszych gości. Chodzi o taką ogólną współpracę właśnie po to, aby pielgrzymi poczuli się na lotnisku w przyjaznej atmosferze i jak w domu – powiedział ks. Olszowski.

Lotnisko zadeklarowało także pomoc w przeszkoleniu wolontariuszy, którzy będą mieli swoje stanowiska na lotnisku.

Jak podkreślił kard. Stanisław Dziwisz, podpisanie umowy ,,to niezwykła okazja, żeby jeszcze bardziej pokreślić wagę lotniska w tym momencie, kiedy zbliżają się ŚDM i wielu ludzi będzie przybywało do Krakowa samolotami”.

– Zawsze spotykamy się z wielką życzliwością korzystając z lotniska w Balicach, oby tak wszyscy spotkali się na lotnisku z życzliwością – bo pierwsze wrażenie i to ostatnie jest bardzo ważne – powiedział kardynał.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym.


PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj