fot. sxc.hu

Rekolekcje poza Watykanem

Po raz pierwszy rekolekcje wielkopostne dla Kurii Rzymskiej odbędą się poza Watykanem. Ojciec Święty wraz ze swoimi współpracownikami uda się w najbliższą niedzielę autokarami do położonej 30 km od Rzymu miejscowości Ariccia. Wczoraj Franciszek w porannej homilii podkreślał, że nie ma chrześcijaństwa bez krzyża i bez Jezusa. A w czasie spotkania z kapłanami diecezji rzymskiej podkreślił, że w całym Kościele przeżywamy czas miłosierdzia.

Rekolekcje trwać będą do 14 marca w położonym w lasach nad jeziorem Albano domu rekolekcyjnym paulistów Casa Divin Maestro w Ariccii. Ojciec Święty i jego współpracownicy dotrą tam autokarami. Jak przypomniało przy tej okazji Radio Watykańskie, Papież Franciszek, gdy był arcybiskupem Buenos Aires, często korzystał ze środków komunikacji publicznej. Nawet po wyborze na Stolicę Piotrową jeździł busem w towarzystwie księży kardynałów udających się np. do Domu św. Marty. Konferencje rekolekcyjne będzie głosił ks. prałat Angelo De Donatis z diecezji rzymskiej. Od kilku lat jest on proboszczem parafii św. Marka na Kapitolu w centrum Wiecznego Miasta, którą przekształcił w ośrodek duchowości.

W czasie papieskich rekolekcji zawieszone będą wszelkie audiencje, w tym środowa audiencja ogólna. Poranne Msze św. w watykańskim Domu św. Marty Ojciec Święty będzie odprawiał do niedzieli. Wczoraj w homilii nawiązał do rozpoczętego Wielkiego Postu, zwracając uwagę na takie cechy życia chrześcijańskiego jak: pokora, łagodność, umiarkowanie i wielkoduszność. – Życie chrześcijańskie bez krzyża nie jest chrześcijańskie, ale także jeśli krzyż pozbawiony jest Jezusa, to nie jest to życie chrześcijańskie. Chrześcijański styl życia polega na braniu krzyża z Jezusem i kroczeniu dalej. Nie może się obyć bez krzyża ani też bez Jezusa – nauczał Franciszek. Zauważył, że nasz egoizm popycha nas do tego, aby wydawać się ważnym wobec innych ludzi, a powinniśmy tymczasem prosić o łaskę pokory, obranie tej drogi, którą Jezus przeszedł jako pierwszy.

Podczas spotkania w Auli Pawła VI z duchowieństwem diecezji rzymskiej, Papież zalecił kapłanom, aby w kaznodziejstwie, w gestach, znakach, decyzjach duszpasterskich i działaniach żywo obecne było orędzie Miłosierdzia Bożego. Podkreślił, że kapłan powinien na wzór Pana Jezusa być wrażliwy na ludzi znękanych i porzuconych. Zaakcentował, że kapłan okazuje dogłębne miłosierdzie, sprawując sakrament pojednania, w całej swej postawie, sposobie przyjęcia, słuchania, doradzania, rozgrzeszania. Ojciec Święty przestrzegł przed laksyzmem, łatwym usprawiedliwianiem postępowań niezgodnych z Prawem Bożym oraz rygoryzmem.

Nasz Dziennik

drukuj