Ojciec Święty w USA i na Kubie spotka się z rodzinami i imigrantami

Papież Franciszek podczas zaplanowanej na wrzesień podróży na Kubę oraz do Stanów Zjednoczonych spotka się z bezdomnymi, imigrantami oraz więźniami. Punktem kulminacyjnym wizyty Papieża Franciszka w USA będzie Msza św. podczas Światowego Spotkania Rodzin w Filadelfii.

Watykan opublikował plan podróży papieża na Kubę i do Stanów Zjednoczonych, która odbędzie się w terminie 19-28 września.

Franciszek będzie na wyspie w dniach 19-22 września, w drodze do USA. Odwiedzi Hawanę, gdzie odprawi Mszę św. na Placu Rewolucji, Hologuin i Santiago de Cuba, w tym znajdujące się na przedmieściach Santiago sanktuarium Matki Boskiej Miłosierdzia z Cobre – patronki Kuby.

Matka Boska z Cobre została ogłoszona patronką Kuby przez Benedykta XV w 1916 r. Św. Jan Paweł II podczas podróży apostolskiej na Kubę w 1998 r. osobiście koronował wizerunek.

Wizyta Papieża Franciszka na Kubie jest symbolicznym ukoronowaniem starań Stolicy Apostolskiej, które w grudniu zeszłego roku doprowadziły do poprawy stosunków USA i Kuby oraz dały nadzieję na ich pełną normalizację.

W 2014 roku Papież Franciszek, uważany wręcz za architekta tego porozumienia, napisał listy do prezydentów Kuby Raula Castro i Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, by zachęcić ich do przejścia do nowej fazy w dwustronnych relacjach. W Watykanie przebywały także delegacje obu krajów. Stolica Apostolska zaoferowała się jako pośrednik w rozmowach Hawany i Waszyngtonu.

Po dekadach napięć i obowiązywania embarga niedawno w Panamie Obama i Raul Castro uścisnęli sobie dłonie, co uznano za historyczny gest.

Wcześniej Kubę odwiedzili Jan Paweł II i Benedykt XVI.

22 września po południu Franciszek rozpocznie wizytę w USA. Następnego dnia odwiedzi Biały Dom, gdzie na Południowym Trawniku spotka się z prezydentem Obamą. 24 września wygłosi jako pierwszy Papież przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu USA.

Tego samego dnia również w amerykańskiej stolicy spotka się z bezdomnymi i dokona kanonizacji błogosławionego Junipera Sierry, hiszpańskiego franciszkanina żyjącego w latach 1713-1784, apostoła Kalifornii. Będzie on pierwszym hiszpańskojęzycznym świętym Stanów Zjednoczonych.

25 września Ojciec Święty wygłosi przemówienie w Nowym Jorku na forum ONZ, następnie będzie przewodniczył spotkaniu ekumenicznemu w strefie Ground Zero oraz spotka się z dziećmi i rodzinami imigrantów mieszkającym w Harlemie na Manhattanie. Tego dnia Franciszek odprawi także Mszę św. w hali Madison Square Garden, a także będzie przewodniczył nieszporom w katedrze św. Patryka.

Z kolei 26 września Ojciec Święty uda się do Filadelfii, gdzie weźmie udział w Światowym Spotkaniu Rodzin, podczas którego spotka się m.in. z latynoskimi imigrantami. Dzień później odwiedzi więźniów w zakładzie karnym Curran-Fromhold Correctional w Filadelfii; następnie odprawi mszę kończącą spotkanie rodzin z Papieżem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl