Archidiecezja Wrocławska przyjmie ok. 20 tys. uczestników ŚDM

Szacuje się, że ok. 20 tys. młodych ludzi zatrzyma się w stolicy Dolnego Śląska w drodze na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r.

Na pewno od 20 do 25 lipca 2016 r. w stolicy Dolnego Śląska zamieszkają młodzi z takich krajów, jak: Kolumbia, Panama, Nowa Kaledonia, Rosja, Kanada, Hiszpania, Węgry, Niemcy, Szwajcaria, Włochy czy Francja. Pod tym względem Wrocław plasuje się w czołówce polskich diecezji. Wiele z nich bowiem boryka się z problemem braku zgłoszeń. Wśród ponad 50 grup, które wybrały Dolny Śląsk jako miejsce, w którym będą chcieli przeżyć dni w diecezjach przeważają wspólnoty z Francji, których jest aż 9. Liczba uczestników w każdej z nich waha się od 500 do 800 osób. W sumie znad Sekwany do Wrocławia przyjedzie prawie 4000 młodych.

Nad przygotowaniem zarówno programu pobytu, jak i logistyki związanej z przyjęciem tak dużej liczby osób pracuje specjalny sztab, składający się z kilkudziesięciu wolontariuszy. Ponieważ znaczną część kosztów organizacji Dni w diecezjach poniesie Kościół wrocławski, metropolita powołał do istnienia Fundację „Młodzi Młodym”, powierzając jej zadanie koordynowania współpracy z miastem Wrocław i innymi podmiotami, a także transparentne rozliczenie środków pozyskanych na przeprowadzenie tej inicjatywy. Część wydatków zostanie pokryta z wpłat, które będą pochodziły od parafii. – Samo zapewnienie wyżywienia kilkunastu tysięcy osobom przez siedem dni pochłonie znaczną część pozyskanych środków – mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji, dodając, iż młodzi z całego świata są gośćmi zaproszonymi do Wrocławia przez Kościół.

– Duże imprezy, chociaż związane są z koniecznością zaangażowania pewnych środków finansowych, to jednak stanowią zawsze ogromną promocję dla miasta i regionu. Chcemy dobrze przygotować się do przyjęcia naszych gości tak pod względem organizacyjnym, jak i od strony duchowej, by wyjeżdżając stąd, mogli wspominać nie tylko wspaniałe zabytki i piękne miejsca, ale także nasze przywiązanie do Kościoła, niedzielnej Eucharystii oraz entuzjazm w świadczeniu o Jezusie – podkreśla ks. Kowalski.

Międzynarodowe spotkania młodych z całego świata zostały zapoczątkowane przez św. Jana Pawła II. Za datę ich ogłoszenia przyjmuje się rok 1985, kiedy w Rzymie odbyło się wielkie spotkanie z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży, a Papież napisał „List Apostolski do młodych całego świata”, ogłaszając ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Obecnie mają one dwie części: „Dni w diecezjach”, kiedy młodzież przebywa w parafiach na terenie całego kraju, który jest gospodarzem spotkania oraz „Wydarzenia Centralne”, kiedy wszyscy udają się do diecezji, którą Ojciec Święty wyznaczył jako miejsce ŚDM.

Czas spędzany w diecezjach ma na celu poznanie lokalnego Kościoła, kultury i topografii regionu. Młodzi w tym czasie poza wspólną modlitwą, angażowaniem się w różne dzieła i projekty przygotowane przez gospodarzy, spotkają się ze swoimi rówieśnikami z danego kraju, zwiedzają okolicę. Nie brakuje w tym okresie wydarzeń kulturalnych i koncertów.

RIRM / ks. Rafał Kowalski

drukuj