Raport z przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży 2016, na rok przed wydarzeniem opublikował raport, w którym wykazano, że najpoważniejsze wyzwania to zapewnienie młodym ludziom przyjeżdzającym do Krakowa transportu, wyżywienia oraz opieki medycznej.

Organizatorzy Światowych Dni Młodzieży spodziewają się młodych z 200 krajów, od 500 do 700 tys. w pierwszych dniach, do 2,5 mln podczas kulminacyjnych wydarzeń z udziałem papieża Franciszka.

Już teraz zainteresowanie jest ogromne: globalny profil ŚDM na facebooku w 22 językach ma 1,3 mln fanów i liczba ta stale rośnie. Najmłodszym profilem jest ukraiński, a największym portugalski (ponad 620 tys. fanów). Rejestracja zainteresowanych przyjazdem do Krakowa ruszy w najbliższą niedzielę.

Według Komitetu Organizacyjnego duże jest zainteresowanie ŚDM w krajach byłego bloku sowieckiego, które ze względu na bliskość geograficzną chciałyby wysłać do Polski większą niż w ostatnich latach liczbę pielgrzymów. Wiele krajów z całego świata kontaktuje się bezpośrednio z diecezjami, do których młodzi przyjadą na poprzedzające ŚDM „dni w diecezjach” np. w diecezji siedleckiej gościć będą młodzi z Boliwii i Czadu, w archidiecezji warszawskiej pielgrzymi z Białorusi.

W raporcie zaznaczono, że na razie trudno określić całościowy budżet ŚDM. Punktem odniesienia dla organizatorów jest spotkanie młodych z papieżem w Madrycie w 2011 r., po którym wydatki lokalnego Kościoła zamknęły się kwotą ok. 50 mln euro (200 mln zł).

„Z budżetu państwa nie będą finansowane wydarzenia religijne ŚDM” – zaznaczono w raporcie. Zaangażowanie państwa i samorządów ma dotyczyć zadań związanych zapewnieniem bezpieczeństwa, transportu i opieki medycznej.

Jednym ze źródeł finansowania ŚDM jest ogólnopolska składka wiernych w parafiach. Do tej pory odbyły się dwie, dwie kolejne zaplanowano na 15 listopada i 15 maja 2016 r. Młodzi ludzie, którzy przyjadą do Krakowa będą partycypować w kosztach wybierając jeden z tzw. pakietów pielgrzyma, obejmujących m.in. nocleg, wyżywienie, ubezpieczenie i transport.

Najważniejsze wydarzenia ŚDM odbędą się na krakowskich Błoniach: otwarcie ŚDM, powitanie papieża i Droga Krzyżowa oraz w Campusie Misericordiae tworzonym w Brzegach k. Wieliczki: czuwanie modlitewne i Msza św. kończąca spotkanie z papieżem. Wiadomo już, że zwieńczeniem czuwania modlitewnego będzie koncert.

Hymn ŚDM, którego premiera odbyła się 6 stycznia 2015 roku, ma już swoją wersję łotewską, hiszpańską, dwie arabskie, rosyjską i słowacką. Przygotowywane są m.in. wersje francuska, angielska, włoska, portugalska, niemiecka, ukraińska, szwedzka i  koreańska.

Pielgrzymi mają być zakwaterowani w czterech strefach, dojazd z najdalszej z nich ma zająć około godziny. W Krakowie zostanie ulokowanych ok. 300-400 tys. osób, a kolejne 100-150 tys. w archidiecezji krakowskiej. Od 30 do 100 tys. młodych ludzi będzie mieszkać w diecezji tarnowskiej, a 50-100 tys. w diecezjach kieleckiej i katowickiej. Będą to noclegi w domach prywatnych, w ponad 300 szkołach publicznych (w tym 190 na terenie Krakowa) oraz w miasteczkach namiotowych.

Zabezpieczenie medyczne będzie zapewnione na trzech poziomach: w sieci szpitali Krakowa i regionu, poprzez sieć stowarzyszeń paramedycznych, fundacji, PCK, harcerzy, Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich i w oparciu o przeszkolonych wolontariuszy, których będzie ok. 8,5 tys.

Komitet Organizacyjny szuka ponad 25 tys. wolontariuszy, którzy będą służyć pielgrzymom przez cały tydzień wydarzeń ŚDM. Już teraz przy Komitecie działają wolontariusze z Brazylii, Włoch i Niemiec.

Od 25 do 29 listopada odbędzie się międzynarodowe spotkanie przed ŚDM – do Małopolski przyjadą wtedy osoby odpowiedzialne za koordynację przygotowań w poszczególnych krajach.

PAP/RIRM

drukuj