fot. wikipedia.org

XXV piesza pielgrzymka z Suwałk do Wilna

Ponad 800 osób z kraju i zza granicy wzięło udział w jubileuszowej Pieszej Pielgrzymce z Suwałk do Wilna. Wierni po raz XXV udali się do Matki Bożej Ostrobramskiej. Z Suwałk wyruszyli 15 lipca, do przejścia było około 270 kilometrów, po tygodniu ciężkiej drogi dotarli do celu.

Trasa się nie zmienia. W Polsce pielgrzymujemy dwa dni, pozostałe dni idziemy przez teren Litwy – Wileńszczyzny. Wędrujemy dłuższą trasą, aby odwiedzić Polaków mieszkających na tym terenie. To jest nasza trasa już od paru lat – powiedział ks. Tomasz Pełszyk SDB, kierownik pielgrzymki.

Dziennie pielgrzymi pokonywali mniej więcej 30 kilometrów. Jednak na ich twarzach nie widać było zmęczenia, ale uśmiech i radość.

Jest to piękna patriotyczna pielgrzymka. To takie sanatorium, które leczy duszę, leczy serce, wszechstronnie nas podbudowuje, daje sił na cały rok – powiedział jeden z pielgrzymów.

Mam nadzieję, że przez ten rok będę uskrzydlona, będę pamiętała o wszystkich pielgrzymach, a oni o mnie w modlitwie, to jest najcudowniejsza chwila. Najpiękniejszy moment, kiedy przychodzi się tutaj do Ostrobramskiej Pani, zapomina się o wszystkich bolączkach i to jest cudowne – podkreśliła inna uczestniczka pielgrzymki.

Podczas wędrówki nie zabrakło wzruszających chwil.

Najtrudniejszy moment, był taki kiedy Pan Bóg zaczął przemawiać do mojego serca, kiedy okazało się, że tak naprawdę jest wiele miejsc, które jeszcze trzeba dotknąć i uleczyć, ale ten moment minął i dzisiaj dziękuje Panu Bogu za to, że tu jestem – zaznaczył uczestnik pielgrzymki.

Podczas wędrówki każdy pielgrzymujący bierze udział w rekolekcjach w drodze, które uczą przede wszystkim wiary i patriotyzmu. To ogromne przeżycie – zwraca uwagę ks. Jarosław Wąsowicz.

Idziemy po świętej ziemi wileńskiej, umęczonej krwią wielu pokoleń polskich patriotów – ludzi, którzy potrafili obronić wiarę, potrafili obronić polskość. Dlatego cieszę się, że mogę razem z młodzieżą wędrować w tej pielgrzymce i po tej świętej ziemi – powiedział ks. Jarosław Wąsowicz SDB, opiekun grupy żółtej.

Podczas Mszy św. kończącej pielgrzymkę ks. bp Jerzy Mazur przypomniał o ważnej roli X Przykazań Bożych, które wytyczają, określają i wskazują drogę każdemu człowiekowi.

Żyjąc zgodnie z tymi słowami, zgodnie z X Przykazaniami, które Bóg skierował do nas i kieruje każdego dnia, wtedy będziemy wypełniać jego wolę. Wtedy będziemy na tej właściwej drodze. Drodze pielgrzymowania, która prowadzi do Królestwa Niebieskiego, która prowadzi do Zbawienia – mówił ks. bp. Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej.

Często ta droga wytyczona jest krętymi ścieżkami. Jednak dzięki Maryi, która kieruje nasze oczy na wiarę i Eucharystię, na pewno nie zbłądzimy i znajdziemy ten właściwy szlak.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj