Litwa: Polska młodzież w Wilnie przygotowuje się do ŚDM

W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w sobotę w Wilnie rozpoczęło się dwudniowe Spotkanie Młodych, w którym uczestniczy blisko 300 Polaków z Litwy, Polski, Łotwy, Estonii, Białorusi i Ukrainy. Biorą w nim udział także Litwini.

„Wileńskie Spotkania Młodych są namiastką Światowych Dni Młodzieży, a głównym celem spotkania jest zapoznanie się i zawiązanie wspólnoty naszej grupy, która wspólnie uda się na światowe spotkanie do Krakowa, będzie miała wspólne noclegi, jeden pakiet pielgrzyma” – powiedziała PAP współinicjatorka stworzenia grupy Monika Gaweł.

W ciągu dwóch dni przewidziane są wspólne Eucharystie, kontemplacje, konferencje, odmawianie koronki do Miłosierdzia Bożego w pięciu językach, dyskusje w grupach i warsztaty muzyczne. Uczestnicy nagrają też specjalny film, który zostanie następnie wysłany do Krakowa jako pozdrowienia dla uczestników ŚDM.

Organizatorzy Wileńskich Spotkań Młodych chcą pokazać uczestnikom ŚDM, jeszcze przed udaniem się do Krakowa, oryginalny obraz „Jezu, ufam Tobie”, który znajduje się w Wilnie. Zamierzają wskazać miejsce, gdzie obraz był malowany, przypomnieć, że pierwsze obchody święta Miłosierdzia Bożego odbyły się właśnie w Wilnie, tu też zostało zawiązane Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego.

Jak poinformowała PAP szefowa Litewskiego Młodzieżowego Centrum Duszpasterstwa Roberta Daubaraite-Rande, z Litwy na ŚDM do Polski uda się 36 grup, blisko 1,5 tys. osób.

„Chcemy, by jak najwięcej osób skorzystało z możliwości udziału w tym spotkaniu, które odbywa się tym razem tak blisko nas” – powiedziała Roberta Daubaraite-Rande, przypominając, że rejestracja uczestników potrwa jeszcze do końca czerwca.

Litewscy pielgrzymi przed udaniem się do Krakowa zostaną rozlokowani w parafiach Ełku, Warszawy, Poznania, Katowic, Bielsko-Białej. Daubaraite-Rande podkreśliła, że udział w ŚDM to będzie nie tylko przeżycie duchowe i poznanie nowych ludzi, ale dla wielu będzie to też pierwsze spotkanie w Polską.

„Mamy z Polską wspólną historię. Polska jest niby dobrze znana, ale też często niepoznana. ŚDM będą okazją poznania Polski, Polaków, kultury polskiej, Kościoła w tym kraju” – powiedziała Daubaraite-Rande.

PAP/RIRM

drukuj