Premier z wizytą w Watykanie

Ojciec Święty Franciszek przyjął dziś premier Beatę Szydło na audiencji w Watykanie. Głównym tematem rozmów była lipcowa wizyta papieża w Polsce podczas Światowych Dni Młodzieży.

Przed audiencją, przy grobie św. Jana Pawła II sprawowana była Msza św., w której uczestniczyła premier Beaty Szydło. Eucharystii przewodniczył ks. kard. Zenon Grocholewski. Były prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego w czasie homilii nawiązał do przypadającej dziś 35. rocznicy zamachu na życie św. Jana Pawła II, którego dokonał w 1981 roku Turek Ali Agca.

– Chciałbym zwrócić uwagę, że nasz święty rodak przeżywał ten dopust Boży w świetle wiary. Wierzył, że swoje ocalenie 13 maja, czyli w rocznicę objawień fatimskich, zawdzięczał Maryi. Wyraził to słowami: ,,jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulą”. Rok po zamachu udał się więc do Fatimy, by złożyć Matce Bożej hołd i podziękowanie. Pocisk, który go ugodził, przekazał jako wotum, które umieszczono wewnątrz korony figury Matki Bożej Fatimskiej. Nietrudno zauważyć, że wiara była podstawowym źródłem zawierzenia tego wielkiego Papieża Bogu. Była źródłem jego zachwytu wobec tajemnic Bożych oraz woli i dynamizmu, by tymi tajemnicami ubogacać współczesny świat – mówił ks. kard. Zenon Grocholewski.

Były prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego podkreślał, że wiara jest rzeczą fundamentalną w życiu każdego z nas. Od niej zależy cały dynamizm naszego życia chrześcijańskiego i nasze dążenie do świętości.

– Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoją wiarę, za jej wzrost lub osłabienie. Wiara jest bowiem delikatną roślinką. By była żywą i by dojrzewała trzeba ją starannie pielęgnować. Niejednokrotnie odnoszę wrażenie, że my chrześcijanie zachowujemy się w gruncie rzeczy często jak poganie, którzy z zewnątrz popierają wiarę, opowiadają się za nią, nawet jej bronią, ale nie mają odwagi rzucić się w nurt wiary, nie mają odwagi myśleć, oceniać, działać kategoriami wiary, nie mają odwagi pozwolić się przemienić przez wiarę. Prawdziwa przygoda wiary zaczyna się właśnie wtedy, kiedy rzucamy się w nurt wiary, kiedy zaczynamy myśleć, działać odważnie i według logiki wiary – akcentował ks. kard.

Tuż po Eucharystii premier Beata Szydło złożyła wieniec przed grobem św. Jana Pawła II.  Następnie szefowa rządu udała się na audiencję do Ojca Świętego Franciszka.

– Mówiłam o tym, że młodzi ludzie czekają, cieszą się na jego przyjazd do Polski. Rozmawialiśmy też o polskich rodzinach, rozmawialiśmy o Polsce, papież bardzo podziękował, cieszył się, z tego, że w Polsce wprowadzane są programy, które mają wspierać też rodziny – powiedziała premier tuż po audiencji.

Szefowa polskiego rządu zapewniła, że dołoży wszelkich starań, żeby wizyta papieża i młodzieży z całego świata była bezpieczna.

Tematami dzisiejszej rozmowy premier Beaty Szydło z papieżem Franciszkiem były także: kwestia przyjęcia uchodźców, kwestia pokoju i bezpieczeństwa, konflikt w Syrii, a także sytuacja humanitarna na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

Po półgodzinnej rozmowie z papieżem premier udała się na spotkanie z szefem watykańskiej dyplomacji arcybiskupem Paulem Gallagherem.


TV Trwam News/PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl