fot. TT Marek Borawski KPRP

Prezydenci Polski i Litwy sprawdzali gotowość żołnierzy do obrony przesmyku suwalskiego

Prezydenci Polski i Litwy sprawdzali dziś gotowość żołnierzy do obrony przesmyku suwalskiego. Szefom państw towarzyszyli ministrowie obrony obu krajów.

 

Przesmyk suwalski w obliczu agresywnych zachowań Rosji to strategiczny punkt. To obszar wokół Suwałk, Augustowa i Sejn, łączący Polskę z Litwą i pozostałymi krajami bałtyckimi oraz oddzielający należący do Rosji Obwód Kaliningradzki od Białorusi – najbliższego sojusznika Władimira Putina.

Ten wąski pas, bo liczący niecałe 100 kilometrów, stanowi połączenie państw bałtyckich z resztą krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ewentualne jego zajęcie przez obce wojska odcięłoby całkowicie te kraje od reszty NATO. Państwa bałtyckie wskazywały, że nowy konflikt może się rozpocząć właśnie w przesmyku suwalskim.

– Jednym z elementów uderzenia miało być odcięcie Litwy, Łotwy i Estonii poprzez atak na przesmyk suwalski, odcięcie od możliwości, dyslokacji, przesunięć, wsparcia NATO-wskich sił – mówił prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej.

Litwa, Łotwa i Estonia cały czas ostrzegały, że po Gruzji i Ukrainie to one mogą być najbliższym celem Rosji. Estonia już alarmowała, że Rosja wielokrotnie naruszała jej granice i symulowała atak rakietowy. W czwartek gotowość żołnierzy do obrony przesmyku suwalskiego sprawdzali prezydenci Polski  i Litwy.

– Wielu ludzi na Litwie, w Polsce, Europie i na świecie zadaje sobie pytanie, czy to miejsce jest bezpieczne. (…) Postanowiliśmy z panem prezydentem przyjechać i pokazać, że jest bezpieczne – komentował Andrzej Duda.

https://twitter.com/AndrzejDuda/status/1545052838903943173

Pełnią tu służbę żołnierze Polski, Litwy i NATO. Obecnie znajduje się tu mobilne stanowisko dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północy-Wschód.

– To właśnie te batalionowe grupy w polskiej części i za granicą w części litewskiej są sojuszniczą gwarancją bezpieczeństwa tego regionu, która będzie wzmacniana. Z gotowości do tej pory 40 tys. do gotowości w postaci 300 tys. dla wsparcia i utworzenia enhanced Forward Defence – kontynuował prezydent RP.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1545018149480927232

Polska i Litwa w ostatnich miesiącach bardzo mocno zabiegały o wzmocnienie poziomu bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Znalazło to odzwierciedlenie w postanowieniach niedawnego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.

– Dla nas bardzo ważne jest wzmocnienie batalionowych grup NATO właśnie w tej części i bardzo ważne jest to, że Sojusz Północnoatlantycki zwrócił uwagę na nasze prośby o możliwość szybkiego reagowania – wskazał Gitanas Nausėda, prezydent Litwy.

Prezydenci Polski i Litwy wspólnie podkreślali, że mogliby także wiele zdziałać przez obustronną współpracę.

– Nasi wrogowie nie cieszą się, że mogą obserwować naszą całkowitą jedność. Natomiast dla naszych mieszkańców jest to bardzo dobra wiadomość, że wspólnie troszczymy się o bezpieczeństwo naszych obywateli – zaakcentował prezydent Litwy.

Polskie władze zapowiadały, że będą cały czas zabiegały, aby przesmyk suwalski był systematycznie wzmacniany przez wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl