fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Oficjalne wyniki wyborów. Zagłosowało blisko 19,5 mln Polaków

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła ostateczne wyniki wyborów. Andrzej Duda wygrał z wynikiem 43,5 proc. Obecny prezydent w drugiej turze zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim, który osiągnął poparcie na poziomie 30,46 proc. Frekwencja wyniosła 64,51 proc.

Państwowa Komisja Wyborcza już w poniedziałek chciała ogłosić wyniki wyborów.

– Czekaliśmy na dwa brakujące protokoły obwodowej komisji wyborczej w Manchesterze – poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Dostarczono je we wtorek rano. Już teraz Sylwester Marciniak zapowiedział, że będzie żądał wyjaśnień od konsula i obwodowej komisji wyborczej. [czytaj więcej]

– Gdyby były obowiązujące przepisy Kodeksu wyborczego, to byśmy nie mogli wziąć pod uwagę tych wyników, bo czas już minął – tłumaczyła Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

Dwa ostatnie protokoły z Manchesteru nieco obniżyły wyborczy wynik prezydenta Andrzeja Dudy. Ale to tylko setne procent.

– Andrzej Sebastian Duda – 8 mln 450 tys. 513 głosów – to jest 43,5 proc. liczby głosów ważnych – oznajmił Sylwester Marciniak.

Obecny prezydent wygrał pierwszą turę. Ale do reelekcji zabrakło sporo, bo ponad miliona głosów.

– Większość wymagana dla wyboru prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, tzn. więcej niż połowa głosów ważnych, wyniosła 9 mln 712 tys. 730 głosów – powiedział przewodniczący PKW.

Dlatego – jak już oficjalnie poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza – 12 lipca odbędzie się ponowne głosowanie. Rywalem Andrzeja Dudy, co także wiedzieliśmy już wcześniej, będzie Rafał Trzaskowski.

– Rafał Kazimierz Trzaskowski – 5 mln 917 tys. 340 głosów – to jest 30,46 proc. liczby głosów ważnych – oświadczył Sylwester Marciniak.

PKW mówi o wysokiej frekwencji. Zagłosowało blisko 19,5 mln Polaków. To 64,51 proc.

– Ta frekwencja, nie licząc wyborów prezydenckich w roku 1995, jest najwyższa. Jest również najwyższą frekwencją w ostatnich latach, jeśli chodzi o wszystkie wybory – parlamentarne, już nie wspomnę o wyborach europejskich – podkreślił szef PKW.

Oddano 58 tys. głosów nieważnych, co stanowi 0,3 proc. wszystkich głosów.

TV Trwam News

drukuj