fot. PAP/Leszek Szymański

109 wizyt zagranicznych, 78 porozumień międzynarodowych, ponad tysiąc podpisanych ustaw – podsumowanie 5-letniej kadencji prezydenta A. Dudy

109 oficjalnych wizyt zagranicznych, 78 zawartych porozumień międzynarodowych i ponad tysiąc podpisanych ustaw – na finiszu kampanii wyborczej podsumowujemy 5-letnią kadencję prezydenta Andrzeja Dudy.

6 sierpnia 2015 roku Andrzej Duda objął urząd prezydenta Polski.

– Będę strzegł niezłomnie godności narodu, niepodległości i bezpieczeństwa państwa – mówił wówczas składając przysięgę.

Andrzej Duda to prezydent, który jest blisko ludzi. W trakcie swojej kadencji odwiedził wszystkie 380 powiatów w Polsce.

– Wszytko co robiłem, robiłem po to, aby moim rodakom żyło się lepiej – podkreślał na jednym ze spotkań z Polakami.

Szef państwa polskiego podpisał 1066 ustaw – najwięcej spośród urzędujących prezydentów od 1989 roku. To m.in. ustawa zwalniającą młode osoby z podatku PIT, wprowadzająca program „500 plus” czy obniżenie wieku emerytalnego. Ale nie tylko.

– 13 emerytura to był główny filar pomocy seniorom, dofinansowanie do leków – dodał Marcin Drewa, politolog.

Andrzej Duda wykazał się także własną inicjatywą składając 32 projekty ustaw, m.in. projekt ustawy o Sądzie Najwyższym złożony po zawetowaniu projektu PiS. To także ustawa o Narodowej Strategii Onkologicznej i projekt Funduszu Medycznego. Funkcjonuje już ustawa o dodatku solidarnościowym.

– Dla tych, którzy tracą pracę w wyniku epidemii, związanego z tym kryzysu gospodarczego – pan prezydent skupił się właśnie na takich prospołecznych działaniach – wskazał wicepremier Jacek Sasin.

Jednocześnie Andrzej Duda krytykuje działania ideologów LGBT i stawia na rozwój polskiej rodziny. Była to realizacja programu, z którym szedł do wyborów w 2015 r.

Pozostał przede wszystkim reprezentantem swojego obozu politycznego, co nie jest szczególnie niezwykłe – powiedział politolog Karol Kaźmierczak.

Prezydent odbył w sumie 109 oficjalnych wizyt zagranicznych m.in. w Niemczech, Australii i Watykanie. Trzykrotnie składał oficjalną wizytę w Białym Domu. Ostatnią w środę.

– Dla mnie to zaszczyt gościć mojego przyjaciela Dudę – akcentował Donald Trump, prezydent USA.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Andrzej Duda potrafi wykorzystać dobre relacje z USA.

– Bez wiz możemy jeździć do USA, dlatego że prezydent Duda – mówiąc kolokwialnie – potrafił to załatwić z prezydentem Trumpem – podkreślił szef resortu.

Widać to także po zmianach w obronności naszej ojczyzny. W 2016 roku w trakcie szczytu NATO w Warszawie prezydent Andrzej Duda podpisał porozumienie o rozlokowaniu wojsk amerykańskich w Polsce. Na 5 tys. żołnierzy się nie skończy.

– Istnieje możliwość dalszego zwiększania obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju – powiedział szef państwa polskiego podczas konferencji w Stanach Zjednoczonych.

Prezydent wzmocnił znaczenie Polski na arenie międzynarodowej inicjując współpracę gospodarczą w ramach Trójmorza – wskazał prezes Instytutu Myśli Schumana prof. Zbigniew Krysiak.

– To jest właśnie stworzenie silnej pozycji Polski w Europie Środkowo-Wschodniej. Zintegrowanie tego, co było porozsypywane, czyli V4 czy współpraca Litwa-Estonia-Rumunia – mówił prof. Zbigniew Krysiak.

O tym, czy prezydent Andrzej Duda będzie mógł kontynuować swoje działania dla Polski Polacy zadecydują w niedzielę 28 czerwca.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl