Prezydent: pod względem gospodarczym Polska w UE jest w klasie A

Nie mam obaw, że Polska stanie się „podmiotem B” w Europie – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do idei Europy dwóch prędkości. Jego zdaniem Polska należy do „największych europejskich krajów jeśli chodzi o możliwości gospodarcze” i pod tym względem jest „w klasie A”.

W wywiadzie udzielonym w Staszowie Polskiemu Radiu Kielce, Andrzej Duda odniósł się do czwartkowej notyfikacji rządu brytyjskiego, rozpoczynającej Brexit. Pismo przekazane w środę szefowi Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi przez brytyjskiego ambasadora Tima Barrowa, uruchamia zapisaną w artykule 50. unijnego traktatu procedurę wystąpienia z Unii Europejskiej. Procedura ma się zakończyć w ciągu dwóch lat. Tyle czasu UE i Londyn mają na uzgodnienie warunków Brexitu.

„Jest niezwykle ważną kwestią, abyśmy na bieżąco dbali o interesy naszych rodaków (przebywających w Wielkiej Brytanii – PAP) Temu służą ostatnie spotkania przede wszystkim z panią premier Theresą May. To dotyczy m.in. spotkania, jakie odbył jako lider rządzącej partii Jarosław Kaczyński, jak również rozmowy, która odbyła się wczoraj między premier Wielkiej Brytanii a premier Beatą Szydło” – dodał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że bardzo ważną kwestią jest uzgodnienie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Andrzej Duda chce, aby w Polsce zostały stworzone takie warunki, żeby nasi rodacy przebywający za granicą chcieli wrócić do kraju.

„Żeby wrócili i mogli tutaj dalej realizować swoje życie, swoje ambicje. Żebyśmy takie warunki zdołali w kraju dla nich stworzyć. To była i jest nie tylko nasza wielka ambicja, ale to było i jest nasze wielkie zobowiązanie” – zapewnił.

Prezydent odnosząc się do pomysłów stworzenia Europy dwóch prędkości dodał, że nie ma „specjalnych obaw, abyśmy mieli się stać podmiotem B w Europie”.

„Jesteśmy jednym z największych europejskich krajów jeśli chodzi o możliwości gospodarcze, a głównie o tym mówimy. Pod tym względem na pewno jesteśmy w klasie A. Jest tylko kwestia tego, aby nasz kraj dobrze się rozwijał. Żeby prowadzić w Polsce mądrą politykę, żeby akcentować to, co jest w naszym interesie” – zaznaczył Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl