A. Duda: Konieczna jest kampania informacyjna nt. JOW-ów

Prezydent – elekt Andrzej Duda zapowiedział, że weźmie udział we wrześniowym referendum. W wywiadzie dla TVP Kraków podkreślił, że konieczna jest rzetelna kampania informacyjna i debata nt. JOWów.

Obywatele powinni wiedzieć jak określony system funkcjonuje, jakie przynosi skutki, w jakich krajach działa i jak wygląda tam demokracja. Prezydent elekt podkreślił, że tej dyskusji dziś brakuje.

– To nie jest tak, że JOW-y w każdym układzie powodują zbawienne zmiany na scenie politycznej. Więc trzeba byłoby podyskutować, jeżeli system JOW-ów – to, w jaki sposób prowadzonych? Pamiętajmy, że przy JOW-ach jest bardzo prosty manewr. Wystarczy manewrować okręgami wyborczymi i tutaj jest wielkie pole do popisu przy manipulacji politycznej. Z tym wiąże się określone niebezpieczeństwo, więc to też nie jest żadna zbawienna zmiana. Trzeba byłoby przeprowadzić na ten temat dyskusję – powiedział Andrzej Duda.

Referendum, które odbędzie się 6 września zarządził jeszcze prezydent Bronisław Komorowski. Oprócz pytania dotyczącego JOW-ów zdecydujemy o finansowaniu partii politycznych oraz w sprawie prawa podatkowego.

Politycy PiS-u proponowali ze względu na koszt plebiscytu (100 mln zł.) dopisanie kolejnych pytań. M.in. chcieli zapytać Polaków czy są za przywróceniem wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, czy są za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Lasów Państwowych, oraz czy są za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków.

RIRM

drukuj