K. Szczerski: Wizyta w Meksyku wpisuje się w dyplomację gospodarczą prezydenta

Wizyta w Meksyku wpisuje się w dyplomację gospodarczą prezydenta Andrzeja Dudy; prezydent wziął na siebie rolę promowania polskich marek i polskich firm – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W sobotę para prezydencka udaje się z oficjalną wizytą do Meksyku; prezydent zabiera ze sobą polskich przedsiębiorców. Planowane jest m.in. Polsko-Meksykańskie Forum Biznesowe; w stolicy – Mieście Meksyk – zainaugurowana zostanie działalność Zagranicznego Biura Handlowego PAIH.

Zostanie podpisanych kilkanaście umów gospodarczych między Polską i Meksykiem, m.in. o współpracy gospodarczej, wspieraniu wzajemnych inwestycji, wzajemnym kredytowaniu inwestycji, współdziałaniu BGK, PAIH z ich meksykańskimi odpowiednikami – zapowiedział Szczerski na konferencji prasowej.

„To będzie wizyta rozpoczynająca cykl wizyt prezydenta, promujących polską przedsiębiorczość, polskie firmy za granicą. To jest wizyta, która przede wszystkim wpisuje się w dyplomację gospodarczą prezydenta” – powiedział minister. Jak zauważył, będzie to pierwsza – w historii relacji dwustronnych – oficjalna państwowa wizyta polskiego prezydenta w Meksyku.

Według ministra, celem wizyty jest szukanie dla Polski nowych partnerów biznesowych na świecie.

„Odpowiedzialny rozwój wymaga dzisiaj także pozyskiwania globalnych partnerów gospodarczych. Prezydent wziął na siebie także rolę promowania gospodarczej współpracy Polski, promowania polskich marek, polskich firm, ale także promowania relacji gospodarczych Polski z krajami, które do tej pory leżały poza najbliższym kręgiem naszego zainteresowanie” – powiedział Szczerski.

„Jesteśmy przekonani, że ta wizyta przyniesie bardzo dobre owoce natury gospodarczej. Takie, które by zwiększyły obrót w handlu i wzajemne inwestycje” – dodał szef gabinetu prezydenta.

Podkreślił, że Meksyk jest bardzo ważnym krajem w regionie i partnerem Polski w ramach OECD a także jako kraj w grupie G20.

„Szukamy partnerów wśród państw tej grupy. Dla nas będzie istotne, by zyskiwać w tej grupie państwa, które będą chciały z nami zawiązywać pogłębione relacje gospodarcze” – dodał.

Poinformował też, że w trakcie wizyty w Meksyku, Duda spotka się z prezydentem Meksyku Enrique Pena Nieto, wystąpi też przed połączonymi izbami meksykańskiego parlamentu. Zaznaczył, że szereg spotkań politycznych prezydenta odbędzie w kontekście polskich starań o niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

„Ważne jest, aby Polska pokazywała się jako kraj aktywny na arenie międzynarodowej” – podkreślił minister.

„Kapitał ma narodowość i jeśli prezydent Polski spotyka się z głową państwa innego kraju, prowadzi rozmowy polityczne, to w bardzo wielu miejscach na świecie otwierają one ścieżkę dla biznesu” – dodał.

Szczerski poinformował też, że w najbliższym czasie do Polski z wizytą przyjedzie emir Kataru. Jak zaznaczył będzie to wizyta ważna ze względu na kwestie energetyczne. Oczekiwana jest też wizyta prezydenta Singapuru – dodał.

Podkreślił, że wizyty zagraniczne, na które prezydent zabierał przedstawicieli firm startupowych przynoszą im pierwsze kontrakty.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl