fot. prezydent.pl

Prezydent: Zasada społecznej gospodarki rynkowej w konstytucji to wielki dorobek „S”

Umieszczenie w Konstytucji zasady społecznej gospodarki rynkowej było fundamentalnym posunięciem; to wielki dorobek „Solidarności” – powiedział prezydent RP Andrzej Duda. W Pałacu Prezydenckim odbyła się w środę szósta konferencja z cyklu „Wspólnie o konstytucji”.

Tym razem tematem debaty była gospodarka. Spotkania wpisują się w kampanię informacyjną poprzedzającą referendum dot. zmian w ustawie zasadniczej.

W pierwszej części środowej konferencji uczestniczył prezydent Andrzej Duda. Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego podkreślił, że wprowadzenie zasady społecznej gospodarki rynkowej do naszego systemu ustrojowego było niezwykle ważnym posunięciem.

– W naszej konstytucji – co ja osobiście uważam za bardzo pozytywne – mamy jasno i wyraźnie powiedziane, że podstawą jest społeczna gospodarka rynkowa – art. 20 naszej konstytucji. To samo wprowadzenie zasady społecznej gospodarki rynkowej do naszego systemu konstytucyjnego, a więc systemu ustrojowego, uważam za niezwykle ważne i fundamentalne posunięcie. I też trzeba jasno powiedzieć: to wielki dorobek „Solidarności” – mówił prezydent.

Inicjatywę przeprowadzenia referendum dot. zmian w konstytucji prezydent Andrzej Duda ogłosił w ubiegłym roku podczas uroczystości z okazji 3 maja.

Referendum miałoby odbyć się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada bieżącego roku – albo trwać dwa dni – 10 i 11 listopada.

RIRM

drukuj