fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent: życzymy sobie, by NATO traktowało sprawę naszego bezpieczeństwa poważnie

Jesteśmy w NATO i realizujemy swoje zobowiązania, ale chcielibyśmy i życzymy sobie – jako członek Sojuszu – aby także i Sojusz traktował istotne dla nas sprawy – sprawy naszego bezpieczeństwa, w sposób poważny – mówił prezydent Andrzej Duda na odprawie kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych.

Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, że współpraca sojusznicza ma znaczenie fundamentalne i oznacza relację dwustronną. Dodał, że akcentował to od początku swojej prezydentury.

„Jeszcze przed zaprzysiężeniem spotkałem się z sekretarzem generalnym NATO w czasie jego wizyty tu w Warszawie. I wtedy, na tym spotkaniu, jeszcze jako prezydent elekt, wyraźnie powiedziałem, jakie są nasze oczekiwania w tym zakresie, jeśli chodzi o przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego (…). To był jasny i wyraźny program polityczny. Polska jest w NATO, ale najwyższy czas, aby NATO było również w Polsce” – zaznaczył prezydent podczas dzisiejszej odprawy.

Andrzej Duda Podkreślił, że dzięki ministrowi obrony Antoniemu Macierewiczowi, jego współpracownikom, generałom, dyplomatom wojskowym udało się „ten cel osiągnąć”. Prezydent ocenił, że kluczowe decyzje „o obecności istotnych sił Sojuszu w naszej części Europy, w Polsce i krajach bałtyckich” zapadły podczas szczytu w Warszawie.

„To decyzja bez wątpienia o charakterze historycznym i absolutnie przełomowym, jeżeli chodzi o budowę sfery bezpieczeństwa i jeżeli chodzi o odzyskiwanie przez NATO znaczenia w przestrzeni międzynarodowej” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że zeszłoroczny szczyt NATO wyznaczył też Polsce zadania, „które muszą być realizowane dla dobra Polski i dla bezpieczeństwa światowego w tym roku i w latach następnych”.

Doroczna odprawa kierownictwa resortu, najwyższych dowódców wojskowych i dyrektorów komórek organizacyjnych MON, która odbywa się w Warszawie, służy podsumowaniu realizacji zadań z ubiegłego roku i określeniu priorytetów dla resortu i wojska na kolejne miesiące. Zasadnicza część spotkania odbędzie się za zamkniętymi drzwiami.

PAP/RIRM

drukuj