USA: J. Stoltenberg spotka się z D. Trumpem

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotka się dziś z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trupem. Będzie to pierwsza rozmowa polityków twarzą w twarz. Do tej pory Stoltenberg spotkał się m.in. z wiceprezydentem USA, ministrami spraw zagranicznych i obrony.

W trakcie swojej kampanii wyborczej Donald Trump nie oszczędzał słów krytyki względem Sojuszu Północnoatlantyckiego, nazywając go m.in. przestarzałym. Po objęciu urzędu złagodził ton wypowiedzi, jednak nie zrezygnował z naciskania na inne kraje, by zwiększały wydatki na obronność.

Sojusz dla Trumpa jest ważnym narzędziem w prowadzeniu polityki międzynarodowej – podkreśla prof. Mieczysław Ryba, wykładowca KUL i WSKSiM.

– Na pewno chciałby nieco ulżyć budżetowo Waszyngtonowi, włączyć kraje zachodnie, żeby one do tej wspólnej polityki obronnej dokładały. Oczywiście jest jakaś próba redefinicji tych celów, redefinicji całej tej wewnętrznej układanki. Tutaj jest raczej coś, co miałoby po raz kolejny lub na nowo zdefiniować to, czym Ameryka w świecie jest, jakie znaczenie ma dla Ameryki samo NATO, sam Pakt Północnoatlantycki i jak relacje z różnymi partnerami w świecie będą układane – komentuje prof. Mieczysław Ryba.

Rozmowy są przygotowaniem zaplanowanego na 25 maja w Brukseli szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wezmą w nim udział szefowie państw i rządów, w tym prezydenta USA.

Wizyta sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w USA zakończy się jutro.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl