fot. Jakub Szymczuk

Prezydent odznaczył Igę Świątek oraz jej ojca Tomasza Świątka

Tenisistka Iga Świątek oraz jej ojciec Tomasz Świątek zostali odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudę. Uroczystość z udziałem ministra sportu odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Iga Świątek została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia sportowe i promocję kraju. Tenisistka zwyciężyła w finale wielkoszlemowego turnieju French Open, czym zapisała się w historii światowego i polskiego sportu.

Z kolei ojciec sportsmenki Tomasz Świątek został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Tomasz Świątek to utytułowany wioślarz, olimpijczyk z Seulu z 1988 roku. Jednocześnie od początku wspierał rozwój i karierę swojej córki.

Szef państwa polskiego wyraził nadzieję, że już wkrótce będzie miał okazję przyznawać Idze Świątek kolejne, coraz wyższe odznaczenia.

– To jest także znak nadziei na przyszłość. Mam nadzieję, że to odznaczenie otwiera dla Pani cały szereg zwycięstw i kolejnych wielkich satysfakcji dla Pani osobistych, wielkiego rozwoju kariery sportowej, ale także dla nas wszystkich, dla Polski kolejnych wielkich zwycięstw, po których mam nadzieję, że może mi się to jeszcze przydarzy, albo kolejni prezydenci będą mogli wręczać Pani coraz wyższe odznaczenia, dziękując za Pani wielki dorobek i wkład w popularyzację polskiego sportu, promowanie Polski na świecie. Tenis jest szczególną dyscypliną, niezwykle elegancką oraz cenioną – powiedział Andrzej Duda.

19-letnia zawodniczka 10 października wygrała turniej French Open. To pierwszy w historii polskiego tenisa tytuł wielkoszlemowy w singlu. W poprzednich latach tenisistka wygrała juniorskie turnieje wielkoszlemowe: Wimbledon 2018 w grze pojedynczej oraz French Open 2018 w grze podwójnej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj