[TYLKO U NAS] Prof. P. Skrzydlewski: Za Feliksem Konecznym musimy powtarzać, że my, Polacy, zginiemy marnie, jeśli nie będziemy przodować duchowo

Trzeba walczyć, odważnie iść do przodu, trzymając się naszej cywilizacji łacińskiej. Dlatego za Feliksem Konecznym musimy ciągle powtarzać w naszych rodzinach, wszelkich wspólnotach, że my, Polacy, zginiemy marnie, jeśli nie będziemy przodować duchowo. Polska nie wyplącze się, jeśli będzie opuszczać cywilizację łacińską, lecz jeśli będzie się jej ściśle trzymać, nie tylko się wyplącze, ale zajdzie daleko i wysoko – powiedział prof. Paweł Skrzydlewski w felietonie w ramach cyklu „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

Prof. Paweł Skrzydlewski zwrócił uwagę na realną znajomość polskiej kultury.

– Istnieją osoby w kulturze polskiej, które zasłużyły się dla niej nie tylko poprzez owocną i wielowymiarową pracę dla dobra wspólnego, ale także przez jasne wskazanie tego, jak polską kulturę należy właściwie rozumieć. Trzeba bowiem znać nie tylko polskość, ale jasno zdawać sobie sprawę z tego, co ją realnie podtrzymuje w trwaniu, jakimi zasadami ona się wewnętrznie kieruje. Do osób, które zrozumiały Polskę, z całą pewnością należy nasz wybitny historyk i filozof Feliks Koneczny, który zwrócił uwagę, że byt państwa, narodu, rodzin polskich zależy od cywilizacyjnego fundamentu, na którym zostały one wybudowane – rozpoczął felietonista.

Fundamentem tym jest przede wszystkim personalizm, czyli uznanie w człowieku jego przyrodzonej godności, rozumności i wolności, a także ostatecznego przeznaczenia człowieka, jakim jest życie wieczne w przyjaźni z Panem Bogiem – kontynuował.

– Fundament ten tworzony także jest przez naukę pojętą jako wolna i odpowiedzialna droga człowieka do poznania prawdy i budowania na niej całego swego życia. Nauka tworzona przede wszystkim na uniwersytetach daje szansę dla edukacji, która jest formą dzielenia się przez nauczycieli, wychowawców poznaną prawdą. Fundamentem tym jest również prawo, ten rozumny nakaz władzy publicznej, który prowadzi wszystkich do dobra wspólnego. Nakaz liczący się z ludzką podmiotowością i suwerennością, a także przede wszystkim z całym system praw przyrodzonych i boskich, który także istnieje po to, by człowiek mógł osiągnąć cel swojego istnienia, czyli wieczyste szczęście – mówił prof. Paweł Skrzydlewski.

Zasługą Feliksa Konecznego jest wskazanie, że na tymże fundamencie można budować swe życie indywidualne, rodzinne i zbiorowe – zaakcentował.

– Tylko wtedy, gdy szanuje się tzw. prawo familijne, czyli prawo odnoszące się do rodziny, małżeństwa. Przypomnijmy, że nasze prawo familijne mówi o tym, że rodzina jest wybudowana na nierozerwalnym, dożywotnim związku kobiety i mężczyzny. Tylko ten związek gwarantuje, że zrodzone w nim dzieci będą żyć na zasadach personalizmu. Nasz fundament cywilizacyjny zakłada również, że w życiu wspólnotowym będzie szanowane uprawnienie osoby do własności prywatnej, swobody jest zdobywania i używania, bo bez prywatnego majątku nie ma ani dobrego życia, ani środków do jego rozwoju i umacniania. Wreszcie cała przestrzeń życia wspólnotowego wymaga odpowiedniego prawa dziedziczenia, w którym osoby nie są okradane przez państwo mogące za pomocą różnych środków odebrać człowiekowi jest majątek odziedziczony po przodkach – powiedział felietonista.

Feliks Koneczny dowodzi, że jeśli tworzymy naszą kulturę na tych fundamentach, możemy spodziewać się nie tylko owocności naszych starań, ale także tego, że będą one trwałe i pożyteczne dla przyszłych pokoleń

– Przecież ludzkie życie jest kruche i bardzo szybko przemija. Dziś tę kruchość przeżywamy w sposób szczególny, gdy różne choroby toczą ciało i ducha nie tylko Polaków, a ich skutkiem jest nasza słabość, a bywa również, że i śmierć. Nie można jednak zatrzymywać się w miejscu i popadać w małoduszność. Trzeba walczyć, odważnie iść do przodu, trzymając się naszej cywilizacji łacińskiej. Dlatego za Feliksem Konecznym musimy ciągle powtarzać w naszych rodzinach, wszelkich wspólnotach, że my, Polacy, zginiemy marnie, jeśli nie będziemy przodować duchowo. Polska nie wyplącze się, jeśli będzie opuszczać cywilizację łacińską, lecz jeśli będzie się jej ściśle trzymać, nie tylko się wyplącze, ale zajdzie daleko i wysoko – podsumował prof. Paweł Skrzydlewski.

Cały felieton prof. Pawła Skrzydlewskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl