fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Prezydent Andrzej Duda: Pełnomocnikiem ds. referendum będzie minister Paweł Mucha

Pełnomocnikiem ds. referendum konsultacyjnego dotyczącego konstytucji będzie wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. „Pan minister stwierdził, że się tego zadania podejmuje, bo rozmawialiśmy na ten temat” – poinformował prezydent Andrzej Duda.

Prezydent oświadczył podczas spotkania z prasą, że pełnomocnik ds. referendum konsultacyjnego dotyczącego konstytucji zostanie powołany w najbliższych dniach.

„Po rozważaniach stwierdziłem, że moim pełnomocnikiem powinien być jeden z najbliższych współpracowników, a zarazem doświadczony prawnik, posiadający także i doświadczenie w pracy praktycznej, prawniczej, w zawodzie adwokata – pan Paweł Mucha” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podczas uroczystości w święto Konstytucji 3 maja, zapowiedział, że chce, aby w sprawie konstytucji odbyło się w przyszłym roku referendum – gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Według prezydenta, Mucha jako jego pełnomocnik będzie się zajmował koordynacją działań konsultacyjnych związanych z przyszłym referendum.

„Pan minister stwierdził, że się tego zadania podejmuje, bo rozmawialiśmy na ten temat” – podkreślił.

„Coraz więcej podmiotów zgłasza się jako zainteresowanych konsultacjami. Rozmawiałem na ten temat z przewodniczącym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego +Solidarność+ z panem Piotrem Dudą. Jest zainteresowanie z jego strony konsultacjami z Solidarnością. Jaką one będą miały formułę, to dopiero ustalimy” – dodał prezydent.

Poinformował, że zgłaszają się także organizacje pozarządowe, które również chcą brać udział w konsultacjach dotyczących referendum.

„Jestem przekonany, że w takiej formule, z szerokim zainteresowaniem ważnych organizacji pozarządowych, które funkcjonują w polskiej przestrzeni państwowej, społecznej do tych pytań referendalnych, ich ostatecznej listy, ich ostatecznego brzmienia dojdziemy. Tak, że ten wniosek zostanie sformułowany i będzie mógł być złożony” – zaznaczył prezydent.

Minister Mucha powiedział dziennikarzom, że obecnie trwa etap opracowywania harmonogramu i szczegółowych zasad dotyczących funkcjonowania pełnomocnika ds. referendum konsultacyjnego.

Pytany o zastrzeżenia PKW dotyczące pomysłu, aby referendum konsultacyjne odbyło się tego samego dnia, co wybory samorządowe, Mucha podkreślił, że prezydent wskazał datę 11 listopada 2018 r. jako jedną z „najbardziej predystynowanych” m.in. ze względu na symbolikę związaną ze 100-leciem odzyskania niepodległości.

„Prawdopodobną datą może być 11 listopada” – dodał.

PKW w piśmie z 11 maja poprosiła prezydenta Dudę o informację, czy jest koncepcja lub plan, by referendum ws. konstytucji odbyło się tego dnia, co wybory samorządowe.

Komisja zaznacza, że informacje o takiej możliwości pojawiają się w środkach masowego przekazu. PKW wskazuje, że ustawa o referendum ogólnokrajowym nie przewiduje możliwości przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego łącznie z wyborami samorządowymi m.in. dlatego, że wiązałoby się to z komplikacjami merytorycznymi i organizacyjnymi. PKW zwraca m.in. uwagę, że głosowanie w referendum ogólnokrajowym przeprowadzane jest w innych obwodach niż wybory samorządowe i że inny jest krąg osób uprawnionych do głosowania w referendum oraz w wyborach samorządowych.

„Jesteśmy na wstępnym etapie tej dyskusji i będziemy rozważać wszystkie okoliczności i prawne, jakkolwiek nie ulega wątpliwości, że przepisy prawa można zmienić. Można sobie wyobrazić czy to nowelizację Kodeksu wyborczego, czy także ustawy o referendum – możliwości prawa oczywiście są” – powiedział Mucha.

Podkreślił, że „nie ulega żadnej wątpliwości, że w przyszłym roku odbędzie się referendum konstytucyjne”.

„Niewątpliwie pan prezydent chce odwrócić ten schemat dotychczasowego myślenia i działania – nie chce, żeby to była dyskusja zamknięta do kręgu elit czy decydentów politycznych, chce, żeby zarówno wypracowanie pytań referendalnych, ich ostateczne sformułowanie było efektem pogłębionej debaty” – powiedział prezydencki minister.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj