fot. PAP/Tomasz Wiktor

Prezydent A. Duda: Uruchamiamy ogromne środki na leczenie specjalistyczne dzieci

Uruchamiamy ogromne, dodatkowe środki na leczenie specjalistyczne dzieci – powiedział dziś w Katowicach prezydent RP, Andrzej Duda. Tego dnia ogłoszono rozstrzygnięcie konkursu Funduszu Medycznego na infrastrukturę pediatryczną, w którym wśród 14 projektów rozdzielono 3,15 miliardów złotych.

Prezydent Andrzej Duda i Adam Niedzielski, minister zdrowia, wzięli udział w briefingu w związku z ogłoszeniem wyników naboru konkursu na pediatryczną infrastrukturę strategiczną w ramach Funduszu Medycznego. Fundusz został powołany – z inicjatywy prezydenta – w październiku 2020 roku, aby poprawić dostępność nowoczesnego leczenia i przyspieszyć modernizację szpitali. [czytaj więcej]

Fundusz Medyczny składa się z czterech subfunduszy: infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki oraz terapeutyczno-innowacyjnego. Pod koniec ubiegłego roku resort zdrowia ogłosił pierwszy konkurs w zakresie infrastruktury krytycznej, dotyczący pediatrii, z początkową alokacją 2 miliardy złotych.

Teraz środki z konkursu, którego alokację zwiększono do 3,15 miliardów złotych, trafią między innymi do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach – na budowę nowego, ośmiopiętrowego budynku szpitala i remonty w dotychczasowym obiekcie (w projekcie za ponad 168 milionów złotych).

Występując na briefingu w tej placówce prezydent Andrzej Duda stwierdził, że Fundusz potrzebował pewnego czasu, aby wejść „w tryby działalności”.

„Mówiliśmy, że będą to ogromne, dodatkowe, dedykowane pieniądze przeznaczone na rozwój służby zdrowia, a także na leczenie specjalistyczne dzieci” – przypomniał Andrzej Duda.

„W ramach funduszu doszło do rozstrzygnięcia pierwszego, wielkiego – jak na standardy finansowania w Polsce ochrony zdrowia – gigantycznego konkursu dedykowanego dla polskiej pediatrii, na rozwój opieki pediatrycznej, ukierunkowany przede wszystkim na to, by przyspieszyć diagnostykę” – powiedział prezydent RP.

Jak zaznaczył, wynosząca 3,15 miliardów złotych pula środków konkursu modernizacji infrastruktury pediatrycznej, to nie są pieniądze przeznaczone na leczenie dzieci – drogie terapie, które pochodzą z innego subfunduszu w ramach Funduszu Medycznego.

Prezydent powiedział, że do konkursu zgłosiły się 23 podmioty z projektami grantów, a 14 z nich wyłoniono do realizacji.

„Jednym z nich jest właśnie rozbudowa i modernizacja Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka” – zaznaczył.

Dodał, że podobne konkursowe projekty, dotyczące różnych specjalizacji dziecięcych, w tym onkologii, będą realizowane między innymi w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku.

„Mam nadzieję, że na przestrzeni najbliższych lat rodzice i dzieci będą mogli z tego korzystać i dzięki temu wiele dzieci zostanie w Polsce wyleczonych, uratowanych, polska medycyna będzie stawała się dzięki temu nowocześniejsza, a my i przyszłe pokolenia będą dzięki temu zdrowszym i szczęśliwszym społeczeństwem” – podsumował Andrzej Duda.

Adam Niedzielski na konferencji w Katowicach uznał, że to „wielki dzień dla polskiej pediatrii”.

„Dzisiaj uruchamiamy pewnego rodzaju ofensywę inwestycyjną w pediatrii. Wielkość środków, która zostanie przeznaczona na inwestycje i to wiele inwestycji, bo mamy 14 zakwalifikowanych projektów, to jest coś, z czym nie mieliśmy do czynienia w historii, żeby konkurs z takimi środkami, dotyczący tak ważnego obszaru leczenia, zdarzył się jednego dnia” – zaakcentował minister zdrowia.

Podziękował przy tym Andrzejowi Dudzie za inicjatywę powołania Funduszu Medycznego i zrozumienie specyfiki wydatkowania środków w różnych dziedzinach zdrowia. Przypomniał też, że środki Funduszu są już wydatkowane – finansują między innymi nowoczesne, drogie terapie, czy nadwykonania, również w pediatrii.

Minister ocenił, że środki rozdysponowane w rozstrzygniętym teraz konkursie podniosą „na zupełnie inny poziom infrastrukturę w pediatrii”. Potwierdził, że początkowo alokację konkursu założono na około 2 miliardy złotych.

„Projekty, które zostały złożone – było ich 23 – wszystkie były projektami dobrze przygotowanymi, spełniającymi warunki, dlatego podjęliśmy decyzję, żeby zwiększyć tę pierwotną alokację z 2 miliardów na ponad 3 miliardy złotych – dokładnie to 3,15 miliardy złotych” – wyjaśnił.

Wszystkie z 14 zakwalifikowanych projektów mieszczą się w przedziale 100-300 milionów złotych.

„To są projekty o bardzo dużej skali, na przykład tak przewidujące budowę nowego obiektu, który będzie sprzężony z istniejącym szpitalem, który będzie wyremontowany, dostosowany i pozwoli na reorganizację w kierunkach, które od dawna uznajemy za kierunki zmian w opiece zdrowotnej” – powiedział szef Ministerstwa Zdrowia.

„Będziemy mieli ośrodek, który w większym stopniu będzie zapewniał opiekę ambulatoryjną, bo to jest kierunek, żeby procedury, które realizujemy, były jak najkrótsze, były robione w trybie jednodniowym” – zasygnalizował Adam  Niedzielski.

Wyraził przy tym zadowolenie, że przeznaczone na inwestycje w pediatrii 3 miliardy złotych – mimo trudnej sytuacji ekonomicznej – będą sprzyjały w utrzymanie priorytetu działalności państwa.

Prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, powiedział, że jako pediatra cieszy się, że dzięki Funduszowi Medycznemu poprawi się jakość usług dla pacjentów z tej grupy.

„Wiemy, że pediatria w Polsce miewa się dobrze, mamy świetnych specjalistów, ale warunki, w których pracujemy, na pewno mogą się poprawić” – zaznaczył.

„Polepszy się jakość usług dla naszych pacjentów, ale będziemy mogli też lepiej kształcić studentów, bo zawsze to przyciąga, gdy widać, że pracujemy w warunkach XXI wieku. Są to wielkie rzeczy, serdecznie za nie dziękujemy i prosimy o jeszcze, bo potrzeby są jeszcze większe” – zasygnalizował rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Funkcjonuje w nim kilkanaście oddziałów szpitalnych, na bazie których działają kliniki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a także liczne poradnie specjalistyczne.

W nowym projekcie, przy wsparciu 168 milionów złotych z Funduszu Medycznego, powstać ma nowy, ośmiopiętrowy budynek szpitala połączony z dotychczasowym przejściem na poziomie pierwszego piętra. W nowym budynku, zaplanowanym w miejscu dotychczasowego parkingu, mają znaleźć się miedzy innymi dziecięca medycyna zakaźna, rozbudowana diabetologia czy przestrzenie dla poradni i opieki ambulatoryjnej. Równocześnie prowadzone będą remonty i reorganizacje w starym budynku.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl