fot. prezydent.pl

Prezydent RP: Pochylamy głowy przed patriotyzmem żołnierzy spod znaku biało-czerwonej szachownicy

Pochylamy głowy przed patriotyzmem i poświęceniem żołnierzy spod znaku biało-czerwonej szachownicy, którzy złożyli Polsce ofiarę życia – napisał w liście do uczestników obchodów setnej rocznicy powstania lotnictwa wojskowego prezydent Andrzej Duda.

W Dęblinie trwają uroczystości z okazji setnej rocznicy powstania lotnictwa wojskowego.

„Naszym państwowym godłem jest dumny orzeł, król przestworzy. Ten symbol, tak drogi wszystkim Polakom, pozostaje szczególnie ważny dla polskich lotników (…). Odkąd odrodziła się suwerenna Rzeczpospolita, w jej służbie, broniąc naszych wolności i strzegąc bezpieczeństwa polskiego nieba, działają Siły Powietrzne. Patrioci, którzy pragnęli niepodległej Polski wywalczonej czynem zbrojnym rozumieli, że potrzebne są do tego nowoczesne środki potęgujące siłę naszego oręża” – napisał prezydent w liście odczytanym podczas uroczystości.

Andrzej Duda przypominał, że zalążki rodzimego lotnictwa wojskowego powstawały przy polskich formacjach w latach I wojny światowej.

„Już 5 listopada 1918 r. polscy lotnicy wzbili się do pierwszego w naszej historii lotu bojowego (…). Energiczne działania mądrych państwowców, wizjonerów, rzutkich dowódców zaowocowały utworzeniem oficerskiej szkoły lotniczej najpierw w Grudziądzu, a potem tutaj, w Dęblinie, która szybko stała się jedną z najnowocześniejszych tego typu szkół na świecie” – wskazał szef państwa polskiego.

Jak dodał, lotnictwo odegrało wielką rolę w wojnie polsko-bolszewickiej, znacząco przyczyniając się do zwycięstwa Polski.

Prezydent zaznaczył, że polscy lotnicy wielokrotnie dowiedli swojego najwyższego kunsztu, czego symbolem pozostają sukcesy Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury.

„Na zawsze zapisało się w historii męstwo polskich asów powietrznych okazane podczas wojny obronnej 1939 r., a potem we Francji i w Anglii. Polscy lotnicy zasłużyli się w zmaganiach nad Afryką Północną, w bitwie o Atlantyk, w lotach nad okupowaną przez Niemców Europą i na froncie wschodnim” – wyliczał prezydent.

Andrzej Duda ocenił, że polscy lotnicy wpłynęli na losy II wojny światowej, o czym świadczy historia Dywizjonu 303.

„Pochylamy głowy przed patriotyzmem i poświęceniem żołnierzy spod znaku biało-czerwonej szachownicy, którzy złożyli Polsce ofiarę życia” – podkreślił prezydent.

Stwierdził, że lotnictwu wojskowemu należne jest troskliwe wsparcie ze strony państwa.

„W dużym stopniu właśnie to miałem na myśli, mówiąc w dniu święta Wojska Polskiego o potrzebie zwiększenia wydatków na obronność 2,5 proc. PKB do 2024 r.” – zaznaczył szef państwa polskiego.

PAP/RIRM

drukuj