fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Min. Szczerski: wizyta w Charkowie w planach prezydenta na grudzień

Wizyta w Charkowie znajduje się w planach prezydenta Andrzeja Dudy na grudzień tego roku – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Dodał, że przed decyzją o wizycie odbędą się konsultacje z rządem. „Prezydent oczekuje, że wówczas MSZ przekaże mu swoje uwagi” – podał.

Szef gabinetu prezydenta odniósł się w ten sposób do wypowiedzi szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, który w czwartek powiedział, że będzie się zastanawiał, „czy rekomendować polskiemu prezydentowi wizytę na Ukrainie w tej chwili”.

„Wizyta w Charkowie znajduje się w planach kalendarzowych prezydenta na grudzień tego roku” – powiedział PAP Krzysztof Szczerski.

Według niego miałaby to być robocza wizyta w celu przeprowadzenia na miejscu rozmów z władzami Ukrainy oraz przedstawicielami OBWE w kontekście objęcia przez Polskę niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Szczerski zauważył, że jest to ważny geopolityczny interes Polski. Podkreślił jednocześnie, że „relacje polsko-ukraińskie mają charakter złożony i nie sprowadzają się wyłącznie do kwestii bezpieczeństwa”.

„Dostrzegamy negatywną ewolucję polityki historycznej i tożsamościowej Ukrainy wobec Polski oraz jej pogarszające się relacje ze środkowoeuropejskimi sąsiadami. Fakty te prezydent bierze pod uwagę przy ocenie perspektyw stosunków polsko-ukraińskich” – mówił.

„Jak zawsze prezydent w swoich decyzjach o polityce międzynarodowej będzie kierował się polskim interesem narodowym i wynikającą z niego wieloaspektową oceną działań naszych partnerów” – dodał.

Jak poinformował, prezydent „uzgodnił kilka dni temu z premier Szydło, odbycie konsultacji z przedstawicielami rządu przed decyzją o realizacji wizyty w Charkowie i oczekuje, że wówczas MSZ przekaże mu swoje formalne uwagi”.

Według ministra Szczerskiego prezydent chciałby też oddać hołd pomordowanym Polakom z obozu w Starobielsku, których groby znajdują się na cmentarzu w Charkowie.

Minister Witold Waszczykowski w czwartek w TVP poinformował ponadto, pytany o relacje polsko-ukraińskie, że uruchamiane są „procedury, które nie dopuszczą ludzi zachowujących skrajnie antypolskie stanowisko do przyjazdu do Polski”.

„Ludzie, którzy ostentacyjnie zakładają mundury SS Galizien do Polski nie wjadą” – oświadczył.

PAP/RIRM

drukuj