Para prezydencka zachęca do Narodowego Czytania

Para prezydencka zachęca do włączenia się w akcję Narodowego Czytania powieści „Quo vadis”. Publiczne czytanie książki pióra Henryka Sienkiewicza odbędzie się już dziś w Warszawie i 2 tys. innych miejscowości w całej Polsce.

Fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza będą czytane od godziny 11.00 do 22.00 w warszawskim Ogrodzie Saskim. Narodowe Czytanie oficjalnie rozpocznie para prezydencka.

 

Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis”. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą – napisał w liście inaugurującym tegoroczną akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

Para prezydencka weźmie udział także w zakończeniu akcji wieczorem, ok. godz. 21.45. Tego samego dnia, między godz. 16.00-17.00, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda będą również uczestniczyć w Narodowym Czytaniu we wsi Lipków (woj. mazowieckie).

Do wspólnego czytania jednego z najważniejszych dzieł polskiej literatury w Ogrodzie Saskim  zaproszono cenionych aktorów m.in. Ewę Dałkowską, Małgorzatę Kożuchowską, Sonię Bohosiewicz, Dawida Ogrodnika czy Olgierda Łukaszewicza. Każdemu fragmentowi powieści Henryka Sienkiewicza towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo. Wystąpią m.in. Misia Furtak, Pustki i Włodzimierz Kiniorski. Z myślą o osobach niesłyszących i niedosłyszących całe wydarzenie w Ogrodzie Saskim będzie tłumaczone na język migowy.

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława Stanisława Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

Organizatorem warszawskiej edycji jest Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury oraz Stołecznej Estrady. Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.

www.prezydent.pl/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl