[TYLKO U NAS] Min. A. Kwiatkowski: Spotkań prezydenta A. Dudy z Polonią było ok. 50. To pokazuje w jak wielu miejscach na świecie prezydent spotykał się z tymi, którzy są Polakami, czują się Polakami
Polskie władze z panem prezydentem Andrzejem Dudą na czele budują odpowiedni prestiż naszego państwa. Państwa, które się rozwija, które jest silne, które inicjuje inicjatywy polityczne i gospodarcze, i z którym wszyscy na świecie się liczą – powiedział w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja Adam Kwiatkowski, minister w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy.
Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej na I Prezesa Sądu Najwyższego, a Michała Laskowskiego na Prezesa SN kierującego pracą Izby Karnej. [czytaj więcej]
1/2 Prezydent RP @AndrzejDuda podjął decyzje personalne dotyczące stanowisk w SN. Prezydent RP zdecydował o powołaniu, spośród pięciu kandydatów przedstawionych przez ZO Sędziów Sądu Najwyższego, pani sędzi Małgorzaty Manowskiej na stanowisko Pierwszego Prezesa SN.
— Błażej Spychalski (@spychalski_b) May 25, 2020
Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że Małgorzata Manowska to osoba, która „udowadniała, że rzeczy związane z orzecznictwem, związane z sądami są jej bardzo bliskie”.
– To osoba, która z jednej strony – ma wielki dorobek naukowy, a z drugiej – ma długą praktykę sędziowską. To osoba, która pełniła dotychczas wiele odpowiedzialnych funkcji. Była wiceministrem w Ministerstwie Sprawiedliwości. Później dyrektorem Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Jest osobą o olbrzymim doświadczeniu sędziowskim – orzekała już od długich lat, z drugiej strony, specjalistką prawa cywilnego. Myślę, że osoba, która łączy praktykę sędziowską, łączy dorobek naukowy, to osoba, z którą pan prezydent wiąże wielkie nadzieje – powiedział Adam Kwiatkowski.
Polskie sprawy, nasze sprawy zawsze były, są i będą dla mnie najważniejsze – podkreślił prezydent Andrzej Duda w piątą rocznicę wyboru na najwyższy urząd w państwie. Kadencja Andrzeja Dudy rozpoczęła się 6 sierpnia 2015 roku, kiedy złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. [czytaj więcej]
Dziś mija dokładnie 5 lat od dnia, w którym moi Rodacy wybrali mnie swoim Prezydentem. Dziękuję Wam bardzo za każdą chwilę gdy byliście ze mną, za każdy uścisk dłoni, za każde słowo i gest. Zapewniam, że polskie sprawy, nasze sprawy zawsze były, są i będą dla mnie najważniejsze.
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) May 24, 2020
Min. Adam Kwiatkowski przypomniał słowa prezydenta Andrzeja Dudy, kiedy obejmował urząd prezydenta, mówił w polskim parlamencie, że chce, „żeby wszyscy Polacy czuli się jedną wspólnotą bez względu na to, gdzie mieszkają i dlaczego w tych miejscach mieszkają”.
– Od tego dnia konsekwentnie tę politykę realizuje. To właśnie pan prezydent Andrzej Duda doprowadził do tego, że w Kancelarii Prezydenta jest specjalne biuro, biuro ds. kontaktu z naszymi rodakami mieszkającymi poza granicami Polski. Podobnie jak w Polsce, gdzie pan prezydent był blisko ludzi, gdzie pan prezydent jeździł od powiatu do powiatu, gdzie się spotykał z mieszkańcami różnych części Polski. Jak wyjeżdżał za granicę zawsze w jego programie wizyt były spotkania z Polonią. Tych spotkań było ok. 50 i to pokazuje też, w jak wielu miejscach na świecie pan prezydent spotykał się z tymi, którzy są Polakami, czują się Polakami i polskość podtrzymują. Myślę, że to są takie spotkania, które wszystkim zapadają w pamięci – zaznaczył minister w Kancelarii Prezydenta RP.
Podczas spotkań z Polonią pan prezydent bardzo często dziękuje naszym rodakom za to, „że trwają w polskości, że tę polskość przekazują kolejnym pokoleniom” – wskazał gość audycji „Aktualności dnia”.
– Dziękował rodzicom za to, że posyłają dzieci do polskich szkół – najczęściej szkół społecznych, sobotnich, do których dzieci chodzą w wolnym dla ich rówieśników czasie czy ich kolegów (ze szkół, do których chodzą w tygodniu). Chcą żeby dzieci uczyły się polskiego. Dziękował polskim nauczycielom, pedagogom, duszpasterzom, bo przecież wokół kościoła, wokół szkoły i wokół rodziny ta polskość trwa i się rozwija – przypomniał rozmówca Radia Maryja.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą uprawnień dla uczniów polskich szkół za granicą do ulgowych przejazdów w Polsce. To wyraz uznania ze strony Rzeczypospolitej i rodaków w kraju, a także wyraz budowania polskiej wspólnoty – mówił. [zobacz]
– Budowanie wspólnoty to też pamięć o tych, którzy w jakimś sensie tej naszej pomocy dzisiaj potrzebują. My w czasach komunizmu otrzymywaliśmy pomoc od naszych rodaków z Zachodu. Dzisiaj staramy się kierować do naszych rodaków, którzy mieszkają na Wschodzie – mieszkają w tych państwach, które są gorzej rozwinięte od Polski – mieszkają w takich obszarach, gdzie bez tej pomocy byłoby im trudno przetrwać. I stąd zainicjonowana przez prezydenta i jego małżonkę akcja „[Pomocy Polakom na Wschodzie]”. Akcja, o której pan prezydent mówi, że to nie pomoc a wdzięczność. I tych akcji, które budują to poczucie wspólnoty, które pokazują, że jesteśmy razem było więcej – powiedział Adam Kwiatkowski
Prezydent Andrzej Duda podczas swojej 5-letniej kadencji podkreślał kultywowanie pamięci historycznej oraz praktykował liczne spotkania z bohaterami, którzy walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość Polski.
– Trzeba dodać wzruszające spotkania z ostatnimi weteranami. Z tymi, którzy walczyli w czasie II wojny światowej o to, by Polska była wolna. Nie mogli do tej Polski wrócić, bo takie były czasy. Dzisiaj w czasie tej prezydentury pan prezydent mógł osobiście im podziękować. To wzruszające spotkania, bo ci ludzie mówią, że oni wiedzą, że walczyli w słusznej sprawie i doczekali tego, że Polska jest wolna, że Polska jest demokratyczna. Polskie władze z panem prezydentem Andrzejem Dudą na czele budują odpowiedni prestiż naszego państwa. Państwa, które się rozwija, które jest silne, które inicjuje inicjatywy polityczne i gospodarcze, i z którym wszyscy na świecie się liczą. Oni (weteranie wojenni – red.) mówią, że ich dni dobiegają końca, ale oni wiedzą, że warto było i oni się bardzo cieszą, że tych czasów doczekali – podkreślił.
Na zakończenie minister w Kancelarii Prezydenta zwrócił uwagę, że pan prezydent zawsze mówi, że jest wdzięczy polskim misjonarzom, polskim duchownym za ich posługę za granicą.
– Nasi rodacy – Polacy na Wschodzie i Polonia na Zachodzie to są tacy nasi ambasadorowie. To są osoby, które działają w sprawie wybudowania właściwego obrazu Polski w miejscach, w których mieszkają. I za to też się należą wszystkim Polakom wyrazy głębokiego szacunku i wdzięczności – podsumował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem ministra Adama Kwiatkowskiego można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl