fot. prezydent.pl

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o KAS

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy wprowadzającej przepisy o KAS. Ma to m.in. umożliwić decyzje kadrowe w KAS.

Celem zmian jest przede wszystkim dostosowanie ustawy o KAS do noweli ustawy o VAT oraz do noweli ustawy o kierujących pojazdami. Nowelizacja ma też na celu usprawnienie utworzenia KAS i usunięcie wątpliwości w stosowaniu niektórych przepisów. Chodzi m.in. o prawo do podwójnych odpraw, które otrzymują obecnie pracownicy urzędów celnych.

Wiceminister finansów Marian Banaś podkreślił w Sejmie, że zadaniem ustawy jest przede wszystkim sprawiedliwość społeczna.

Gdybyśmy przyjęli tak, jak jest do tej pory, to funkcjonariuszom wypłacili byśmy podwójne odprawy. W żadnych innych służbach tego nie ma. Po drugie, wypłata odpraw wynosiłaby prawie 6 miesięcy, my natomiast chcemy to unormować tak, jak jest w pozostałych służbach, czyli do 3 miesięcy. Zwykła sprawiedliwość społeczna tego wymaga, dlatego ta zmiana jest tej treści – wskazał Marian Banaś.

Znowelizowane przepisy powinny wejść w życie przed 1 marca br., kiedy ma zacząć działać Krajowa Administracja Skarbowa.

KAS – zgodnie z ustawą – to wyspecjalizowana administracja rządowa wykonującą zadania z zakresu realizacji: dochodów podatkowych, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych.

 

RIRM

drukuj