fot. sxc.hu

Kukiz’15 chce likwidacji akcyzy na samochody

O przygotowaniu przez klub projektu w tej sprawie poinformowali dziś podczas konferencji prasowej politycy tej partii. Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka podkreślił, że Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, który nakłada akcyzę na samochody. Jak dodał, służy to jedynie zapewnieniu wpływów do budżetu kosztem obywateli.

O korzyściach wynikających z przyjęcia proponowanej regulacji mówił poseł Krzysztof Sitarski.

Branża motoryzacyjna samochodów nowszych, a także całkiem nowych zyska, bo dostępność obywatela do nowych bezpieczniejszych pojazdów będzie zdecydowanie wyższa. Po za tym środowiskowo, nowsze samochody, jeżdżące po polskich drogach przełoży się na mniej smogu. Zwiększy się również bezpieczeństwo na drogach, ponieważ te pojazdy posiadają lepsze systemy bezpieczeństwa. Już w ubiegłym tygodniu wnioskowaliśmy o całkowite zaprzestanie prac nad zmianami w akcyzie na samochody sprowadzanie z zagranicy, ze względu na to, że dla obywatela korzystniej było by, tak jak jest to w pozostałych krajach UE, czyli całkowita rezygnacja z tego bez zasadnego obciążenie fiskalnego – podkreślał poseł Krzysztof Sitarski.

Ugrupowanie Pawła Kukiza zaznacza też, że objęcie podatkiem akcyzowym samochodów prowadzi do podwójnego opodatkowania tego samego towaru – w momencie nabycia pojazdu i później poprzez objęcie akcyzą paliwa.

Propozycja zmian przedstawiona przez Kukiz’15 jest kolejną ogłoszoną w ramach akcji ,,Wolnościowego Poniedziałku”. Politycy z tej partii, co tydzień przedstawiają projekty ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację.

RIRM

drukuj