Kukiz’15 ma 180 tys. podpisów i rozpoczął rejestrację list do PE

Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz’15 zebrał 180 tys. podpisów pod listami wyborczymi kandydatów do Parlamentu Europejskiego – poinformował PAP wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15). Dziś ruch rozpoczął rejestrację list w czterech okręgach.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, komitet, który zgłosił w co najmniej połowie okręgów wyborczych listy (każda poparta 10 tys. podpisów wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu), może zgłosić listy w pozostałych okręgach już bez konieczności dołączania do nich podpisów.

W rozmowie z PAP Stanisław Tyszka, który jest „jedynką” w okręgu 4 obejmującym Warszawę i powiaty podwarszawskie, podkreślił, że mimo iż ruch zebrał 180 tys. podpisów, to nadal są one zbierane. Ponadto od dziś Kukiz’15 rozpoczął rejestrację list w: okręgu 2 obejmującym województwo kujawsko-pomorskie, w okręgu 8 obejmującym województwo lubelskie, okręgu 10 – małopolsko-świętokrzyskim oraz okręgu 12 – Dolny Śląsk i opolskie.

„Na ten moment zarejestrowaliśmy okręg 2 i 8” – poinformował Stanisław Tyszka.

W czwartek Kukiz’15 będzie rejestrował okręgi 3 (warmińsko mazurskie i podlaskie), 5 (mazowieckie bez Warszawy i powiatów ościennych), 6 (łódzkie) i 11 (śląskie). Z informacji PAP wynika, że jeszcze w tym tygodniu zarejestrowany ma być okręg 7 (wielkopolskie).

„Po raz kolejny udowodniliśmy, że można skutecznie działać jako ruch obywatelski, bez subwencji partyjnych, bez ludzi w spółkach Skarbu Państwa i spółkach komunalnych i innych >>dopalaczy<< finansowo-medialnych, które mają partie polityczne” – powiedział wicemarszałek Sejmu.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów. W całej Unii wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl