fot. Monika Bilska

A. Macierewicz: Raport ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej będzie gotowy na początku 2020 roku

Na początku 2020 roku będzie gotowy końcowy raport w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej – zapowiedział były szef MON Antonii Macierewicz. Prace w tym zakresie prowadzi Podkomisja ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego, której przewodniczy polityk.

Badania przyczyn tragedii mają nie tylko wymiar krajowy. W marcu brytyjscy naukowcy wykryli trotyl na szczątkach wraku TU-154 M. 200 próbek do analizy w Anglii przekazała w maju 2017 roku Prokuratura Krajowa.

Wiceprezes PiS-u Antonii Macierewicz wskazał, że te badania jasno dowodzą, iż na pokładzie Tupolewa miała miejsce eksplozja.

– Przyczyny śmierci; tego, jak zginęli ci, którzy wtedy lecieli do Smoleńska, znamy już dokładnie, dlatego że materiały wybuchowe zostały wykryte na szczątkach samolotu w 2012, 2013 roku i teraz potwierdzone zostały w 2019 roku w badaniach w Anglii. Komisja zbadała bardzo dokładnie tę sprawę i nie ma wątpliwości, że przyczyną katastrofy był wybuch. Całość badań zostanie zakończona zapewne pod koniec 2019 lub na początku 2020 roku. Będzie także raport końcowy komisji – podkreślił Antoni Macierewicz.

Do katastrofy smoleńskiej doszło dokładnie 9 lat temu. 10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot TU-154M rozbił się w pobliżu lotniska w Smoleńsku.

Na pokładzie maszyny znajdowało się 96 osób w tym przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Wszyscy zginęli.

Wśród ofiar byli: prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz prezydent na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości rocznicowe do Katynia.

RIRM

drukuj