Będą kolejne ekshumacje

Najprawdopodobniej dojdzie do ekshumacji kolejnych 15 ofiar katastrofy smoleńskiej. W najbliższych dniach ma zdecydować o tym prokuratura. To wynik zaniedbań i strony rosyjskiej i strony polskiej – powiedział mec. Bartosz Kownacki.

To wynik zaniedbań podczas sekcji zwłok ofiar katastrofy, popełniono szereg błędów – mówi mec. Bartosz Kownacki – pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy:

-te wszystkie ekshumacje są wynikiem zaniedbań i strony rosyjskiej i strony polskiej. Ty chodzi o zaniedbania nie tylko prokuratury, jak tu próbuje się zrzucić odpowiedzialność. Oczywiście prokuratura popełniła szereg błędów, ona mogła materiał dowodowy, czyli materiał z sekcji uratować przeprowadzając badania w Polsce i to należało zrobić. Natomiast niezależnie od błędów prokuratorów, niekompetencją i nieodpowiedzialnością wykazali się polscy urzędnicy. – wyjaśnia mec. Bartosz Kownacki.

Zamknięcie trumien, oczekiwanie na pochówek zwłok bez dokumentacji potwierdza, że nie wykonano po stronie polskiej tego co należy – stwierdził mec. Piotr Pszczółkowski – pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego.

-czy strona rosyjska wykonała wszystko tak, jak należy, trudno mi powiedzieć. Nie znam prawa rosyjskiego. Na potrzeby państwa polskiego na pewno nie wykonała. Ilość błędów jest wstrząsająca, poraża, jest bardzo przykra. Dla tych rodzin, którym należy się wyraz szacunku, jest to kolejna trauma. Nasze państwo nie dość, że nie potrafiło zapobiec w utracie przez te rodziny bliskich, to jeszcze nie potrafiło w sposób przyzwoity dokonać pochówku i uczcić pamięci tych ofiar. – powiedział mec. Piotr Pszczółkowski.

Tymczasem dziś w Sejmie posłowie wysłuchają informacji ministra sprawiedliwości nt. działań resortu po katastrofie smoleńskiej, o co wnioskowało Prawo i Sprawiedliwość. Następnie odbędzie się debata.

Chodzi o merytoryczną odpowiedź a nie o walkę polityczną – dodał poseł  Bartosz Kownacki.

-nie chodzi o debatę stricte polityczną. Oczywiście nie da się uniknąć polityki. Ta sprawa nie jest polityczna dlatego, że zginęły tam najważniejsze osoby w państwie, a dlatego, że błędy popełnili konkretni politycy. Chcemy pokazać, że chodzi nam o merytoryczną debatę, o merytoryczną odpowiedź na szereg pytań dotyczących zawieranych umów ze stroną rosyjską, zakazu otwierania trumien, zbyt małej ilości urzędników w Smoleńsku. Nam chodzi nie o walkę polityczną. Jeżeli mówiła to pani minister Kopacz, która naszym zdaniem również powinna zabrać głos, to ona po prostu będzie broniła siebie i nie będzie obiektywna, ponieważ to ona jest winna szeregu zaniedbań. – powiedział mec. Bartosz Kownacki.

Wypowiedź mec. Kownackiego:

Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź mec. Pszczółkowskiego:

Pobierz Pobierz

 

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl