Sędzia Milewski odwołany przez Gowina

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin odwołał prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku Ryszarda Milewskiego.

Odwołanie Milewskiego to naturalna kolej rzeczy – teraz czekamy na postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie – stwierdziła poseł Beata Kempa.

Czym innym jest odwołanie z funkcji prezesa, a czym innym naznaczenie tej sprawy pod kątem tego jak niezwykle jest  ważna, więc nie tylko dobro wymiaru sprawiedliwości ale również to, że sędzia powinien odpowiadać wymogom dotyczącym chociażby nieskazitelnego charakteru czy też predyspozycji do wykonywania tej zaszczytnej funkcji sędziego. Zatem te sprawy powinny nadal się toczyć. Sprawa nie powinna być zamknięta tylko tą jedną decyzją ministra Gowina – powiedziała poseł Beata Kempa.

Nie ma wątpliwości, że ws. Amber Gold powinna powstać komisja śledcza. Sprawa zaś powinna być wyjaśniana poza okręgiem gdańskim.

 – Sprawa jest dynamiczna, sprawa jest rozwojowa. Wciąż mamy nowe informacje i w tej sytuacji skoro nie ma decyzji o tym, żeby przenieść te wszystkie postępowania zarówno na etapie prokuratorskim jak i sądowym do innej apelacji. To znaczy, że jak najbardziej należy mówić o komisji śledczej. Rzecz jasna komisji śledczej w nowej formule, wymaga to również zmiany ustawy o komisji śledczej. Tak, żeby nie było możliwości tego aby sądzić sprawę tak jak sędzia we własnej sprawie – dodała poseł.

Przypomnijmy zgodę na odwołanie Ryszarda Milewskiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku – wydała wczoraj Krajowa Rada Sądownictwa. Wnioskował o to minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Tymczasem śledztwem ws. gdańskiego sędziego zajmie się Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze. Sprawa dotyczy rozmowy telefonicznej, w której osoba podająca się za urzędnika kancelarii premiera miała ustalać z prezesem gdańskiego sądu szczegóły dotyczące zażalenia na areszt prezesa Amber Gold.

Dokumenty wpłynęły do Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu w ubiegły piątek.

 – Prokurator Generalny przekazał materiały śledztwa w tej sprawie do prokuratora apelacyjnego w Poznaniu celem wyznaczenia podległej jednostki do kontynuowania tego śledztwa. Materiały wpłynęły do tutejszej prokuratury dnia 21.09.12 r. i tego samego dnia prokurator apelacyjny podjął decyzję, iż śledztwo będzie kontynuowane w Prokuraturze Okręgowej w Zielonej Górze. Materiały zostały do tej jednostki przekazane, dzisiaj podlegają rejestracji i będzie kontynuowane śledztwo – powiedziała prokurator Anna Woźniak z Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu.

 

Wypowiedź poseł Beaty Kempy

Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź Anny Woźniak

Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj