Szczyt kolejowy

Zespół trójstronny ds. kolejnictwa będzie dziś obradował nad przyszłością kolei na Śląsku. Natomiast w Sejmie przedstawiona będzie informacja o realizacji pakietu bezpieczeństwa na kolei.

Zespół trójstronny ds. kolejnictwa składa się z przedstawicieli administracji rządowej, pracodawców,  strony społecznej i samorządowców.

Poseł Arkadiusz Mularczyk stwierdził, że bezpieczeństwo wszystkich Polaków powinno być priorytetem rządu. Na Śląsku za przewóz osób odpowiedzialne są obecnie „Koleje Śląskie”. Zlikwidowane zostały przewozy regionalne, przez co prace straciło 2 tyś osób. Ta sytuacja może mieć ogromny wpływ na stan kolei –powiedział przewodniczący KP SP.

 Województwo śląskie w chwili obecnej nie dysponuje ani taborem odpowiednim, który gwarantowałby utrzymanie nawet obecnej siatki połączeń kolejowych, ani też odpowiedniej ilości  wykwalifikowanych pracowników. Istnienie przewozów regionalnych, spółki mającej kilkunastu właścicieli jest poważnie zagrożone. Co może także skutkować poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa pasażerów. Powolna agonia przewozów regionalnych widoczna jest w planowanych zwolnieniach pracowników, często z wieloletnim doświadczeniem oraz pogarszającym się stanem taboru. Dla wielu miast i miejscowości kolej regionalna jest jedynym połączeniem z większą aglomeracją. Dalsze zamykanie linii kolejowych  będzie skutkować ograniczeniem możliwości rozwoju gospodarczego – powiedział Mularczyk.

Ważnym jest także jak mówił przewodniczący KP SP jest m.in. szkolenie maszynistów, zabezpieczenie przejazdów kolejowych a także rozdrobnienie spółek PKP.  Andrzej Massel stwierdził, że jest dużo chętnych do nauki w zawodach związanych z transportem kolejowy.

 – Bardzo wiele działań podjęliśmy w zakresie kształcenia zawodowego maszynistów. Całkiem spora liczba osób kształci się w specjalnościach kolejowych, bowiem w roku 2011- 2012 w zawodach związanych z transportem kolejowym kształciło się 442 uczniów. Mury tych szkół opuściło w czerwcu 2011 78 absolwentów – zaznaczy Andrzej Massel.

Dziś wiceminister transportu Andrzej Maassel przedstawił informację w sprawie stanu realizacji pakietu bezpieczeństwa na kolei. Wnioskował o to Klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski.

 

Wypowiedź posła Arkadiusza Mularczyka i posła Andrzeja Massela

Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl