(fot. PAP)

SP chce Wysokiej Komisji ds. Smoleńska

Solidarna Polska domaga się Wysokiej Komisji Obywatelskiej do wyjaśnienia przyczyn katastrofy Tu-154 M. Podczas posiedzenia komisji ustawodawczej odbędzie się głosowanie nad  konstytucyjnością projektu Solidarnej Polski.

Eksperci sejmowi już stwierdzili jego zgodności z Ustawą Zasadniczą, natomiast PO jest przeciwna projektowi ustawy.

Jak mówi poseł Ludwik Dorn, w skład Wysokiej Komisji wchodziliby nie tylko posłowie ale także eksperci, co pomogło by omijać konflikty polityczne.

Rodziny ofiar i kluby parlamentarne mogłyby przed taką komisją składać wnioski dowodowe – mówi poseł Ludwik Dorn.

-Dzisiaj będzie na ten temat głosowała komisja ustawodawcza, czy jest on konstytucyjny, czy nie. Eksperci sejmowi stwierdzili, że jest konstytucyjny. Platforma Obywatelska zapowiedziała, że będzie głosowała za uznaniem go za niekonstytucyjny. Jak zachowają się inne kluby w komisji, to zobaczymy. Pomysł polega na tym, żeby powołać komisję, która miałaby przynajmniej część uprawnień komisji śledczej, w skład której nie wchodziliby wyłącznie posłowie. W innym wypadku działa parytet sejmowy i wiadomo, jak w obecnym układzie, obecnym stanie konfliktu politycznego, nastawieniach PO, ten parytet w ramach komisji śledczej zadziała. (…) Aby np. kluby parlamentarne, czy pełnomocnicy rodzin ofiar mogły przed taką komisją z mocą ustawy składać wnioski dowodowe – mówi Ludwik Dorn.

Głównym celem komisji ma być potwierdzenie bądź odrzucenie hipotez zawartych m.in. w raporcie Millera, czy we wnioskach zespołu Antoniego Macierewicza:

-Chodzi o to, by przyjąć roboczo hipotezę, że niestety, jeśli chodzi o wiedzę pewną, bardzo wielu żeby kluczowych o przebiegu i przyczynach katastrofy smoleńskiej nie wiemy. To, co mówi komisja Millera po części jest nieprawdą, kwestia obecności gen. Błasika w kabinie, a po części nie wiemy, czy to prawda. Innymi słowy można traktować to jako hipotezę. Podobnie to, co twierdzi poseł Antoni Macierewicz. Są to poważne hipotezy do weryfikacji przez komisję mającą prawo do zwracania się do instytucji, do państw trzecich, organów międzynarodowych, powoływać biegłych, ekspertów, fachowców, naukowców także spoza Polski. Chodzi o taki trybunał prawdy i rozumu w rozumieniu tego jak było, co się działo. Tego do tej pory nie wiemy – dodał Ludwik Dorn.

 

Wypowiedź pos. Ludwika Dorna:

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj