Pytania o szczegóły rozmowy Ławrowa z Ashton ws. Tu-154M

Ryszard Legutko i Tomasz Poręba pytają o szczegóły rozmowy z Ławrowem ws. zwrotu Polsce wraku Tupolewa. Według służb prasowych Ashton, temat zwrotu wraku został poruszony na marginesie grudniowego szczytu UE – Rosja.

Ryszard Legutko oraz Tomasz Poręba, przewodniczący i wiceprzewodniczący delegacji PiS w Parlamencie Europejskim, zwrócili się do Wysokiej Przedstawiciel ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Catherine Ashton z pytaniem dotyczącym jej rozmowy z Siergiejem Ławrowem, ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej w sprawie zwrotu do Polski wraku rządowego Tupolewa, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

Według służb prasowych Ashton, temat zwrotu wraku został poruszony na marginesie grudniowego szczytu UE – Rosja.  Posłowie Legutko i Poręba w swojej interpelacji proszą o informację jakiej odpowiedzi udzielił rosyjski polityk. Pytają również, czy w razie dalszego przeciągania kwestii zwrotu wraku Polska może liczyć na wpisanie tego tematu jako pełnoprawnego punktu porządku obrad kolejnego szczytu.

„Mam nadzieję, że poruszenie tej kwestii na najwyższym szczeblu przyspieszy proces zwrotu szczątków Tupolewa do kraju. Należy również poprosić UE o wsparcie w sprawie zwrotu czarnych skrzynek, a także o pomoc w śledztwie co do prawdziwych przyczyn katastrofy. Powinniśmy wykorzystać ogromną wiedzę i doświadczenie organizacji oraz ekspertów w dziedzinie lotnictwa z państw Unii Europejskiej.” – dodał prof. Legutko.
„Ze strony Ashton usłyszeliśmy jedynie deklarację, że rozmowa z ministrem Ławrowem miała miejsce. Nie dowiedzieliśmy się natomiast, co konkretnie powiedział przedstawiciel rosyjskiego rządu. Najwyższy czas, aby najważniejsze instytucje UE wsparły Polskę w działaniach na rzecz powrotu wraku Tupolewa.” – powiedział poseł Poręba.

Mateusz Kochanowski, Bruksela

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl