fot. Wikipedia

PFR przejmuje bydgoską PESĘ

Polski Fundusz Rozwoju przejmuje bydgoską PESĘ. Dziś ma zostać podpisana umowa, która pozwoli na dofinansowanie tego największego w kraju producenta taboru szynowego. PFR ma zainwestować 300 mln zł. O sprawie poinformowała „Rzeczpospolita”.

PESA, oprócz dalszego rozwoju produkcji pociągów i tramwajów, ma rozbudować działalność serwisową i ostrożnie podchodzić do nowych kontraktów. Obecnie jej najważniejszym zadaniem jest realizacja kontraktu dla Deutsche Bahn na pociągi typu Link.

Ekspert ds. transportu i prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz powiedział, że umowa da spółce nowy impuls rozwojowy, co będzie korzystne nie tylko dla niej, ale również dla polskiej gospodarki.

– Pociągi i lokomotywy są składane z części wchodzących w skład tysięcy podzespołów, które producent PESA musi kupić. Ich kupno na polskim rynku wywrze duży wpływ na rozwój firm lokalnych. Będzie to miało swój pozytywny wydźwięk także w kwestii zmniejszenia bezrobocia i wzrostu znaczenia gospodarczego Polski na rynku kolejowym. PESA ma dużą wartość, jeśli chodzi o strategię rozwoju „Luxtorpeda 2.0” premiera Mateusza Morawieckiego, ponieważ jest to znaczący producent taborów w Polsce – mówił Czesław Warsewicz.

Inwestycja ma pozwolić na zakończenie kłopotów spółki związanych m.in. z terminowym realizowaniem zawartych umów. Ma także wpłynąć na stabilizację sytuacji pracowników PESY i firm z nią współpracujących.

RIRM

 

drukuj