Prezydent Czech mianował koalicyjny rząd A. Babisza

Prezydent Czech Milosz Zeman mianował dziś koalicyjny rząd premiera Andreja Babisza. Mniejszościowy gabinet tworzą centroprawicowy ruch Ano A. Babisza i Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CzSSD) Jana Hamaczka.

Oficjalnie zgłoszony przez Andreja Babisza kandydat na ministra spraw zagranicznych, socjaldemokratyczny europoseł Miroslav Poche, nie dostał zaproszenia na uroczystość. Podwójną nominację – na szefa resortu spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych – otrzymał przewodniczący CzSSD Hamaczek.

Prezydent Zeman ma zastrzeżenia do Pochego za jego wypowiedzi dotyczące rzekomej akceptacji obowiązkowej relokacji uchodźców oraz krytykę Izraela. Negatywnie do kandydatury socjaldemokratycznego europosła odnoszą się także komuniści.

Mniejszościowy rząd, przy uzyskaniu wotum zaufania w Izbie Poselskiej, ma wspierać Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCzM), która ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie na posiedzeniu kierownictwa w najbliższą sobotę.

Głosowanie nad wotum zaufaniu dla nowego rządu zaplanowano na 11 lipca.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl